Hawking'in durumunun iyileşmesi bekleniyor

Son birkaç haftadır yaşadığı göğüs enfeksiyonu nedeniyle hastaneye kaldırılan evren bilimcinin durumunun iyileşmesi bekleniyor.

22.04.2009 - 10:58

Hawking'in durumunun iyileşmesi bekleniyor

Birkaç haftadır geçirdiği bir göğüs enfeksiyonunun hafta başında ağırlaşması nedeniyle geçtiğimiz gün Addenbrooke Hastanesi'ne kaldırılan Stephen Hawking'in durumunun iyileşeceği açıklandı.

Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan açıklamaya göre, ünlü fizikçi fe evren bilimci Hawking, Pazartesi gününden beri gözetim altında bulunuyor. Üniversiteden yapılan açıklamada, Hawking'in rahat olduğu, Hawking'in ailesinin hastalığın tamamen iyileşeceğine inandığı belirtildi.

67 yaşındaki Stephen Hawking, özellikle kara delikler üzerinde yaptığı araştırmalar ve açıklamalarla tanınıyor. 21 yaşından beri tedavisi olmayan Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığıyla yaşayan Hawking, koltuğuna yerleştirilen, yazıları sese dönüştürebilen elektronik bir alet sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyor.

Hayatının büyük kısmında neredeyse paralize olmuş bir şekilde yaşayan Hawking, fizik alanında büyük bir başarı olarak görülen, Kuantum Mekaniği Kuramı ve Albert Einstein'ın Genel Görelilik Teorisi arasındaki çelişkileri çözme amacı güden "birleşik teori" araştırmalarında yer aldı.

Hawking, 1988 tarihinde yayınladığı, ve şimdiye kadar en çok satan kitabı olan "Zamanın Kısa Tarihi" kitabında kendisinin de dahil olduğu araştırmayı şu şekilde anlatıyor: "Tamamlanmış, tutarlı bir birleşik teorinin yaratılması ilk adımda çözülebilir:  amacımız, çevremizde yaşanan tüm olayları ve kendi varlığımızın nedenini tamamiyle anlamak olmalı"

Hawking'in son birkaç haftadır yaşadığı rahatsızlık, 6 Nisan tarihinde Arizona Üniversitesi'nde yapması gereken bir sunumu iptal etmesine neden olmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...