Helikopter kazaları için önlem

Başbakan Binali Yıldırım, Şırnak'ta 13 askerin şehit olduğu helikopter kazasının ardından, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'a, "Helikopter Engel Tanıma Sistemi" konusunda talimat vermişti. Bu konuda ilk adım atıldı. Milli Savunma Bakanlığı, engel tanıma sistemini hayata geçirmek için çalışma başlattı.

NTV Haber 06.06.2017 - 18:17

Helikopter kazaları için önlem

Şırnak'ta 13 askerin şehit olduğu helikopter kazasının ardından hükümet, "Engel Tanıma Sistemi" konusunda harekete geçti.

NTV'nin edindigi bilgilere göre, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Beştepe'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında konuya ilişkin bir sunum yaptı. Sunumda 2010 yılında başlayan ancak, tamamlanamayan helikopter engel tespit sistemi ihalesine ilişkin seçenekler paylaşıldı.

Engel tespit sisteminin Türkiye'deki enerji nakil hatları haritası üzerinden çalışacağı, ancak halen kullanılan veri tabanının da güncellenmesi gerektigi vurgulandı.

Bu çercevede Milli Savunma Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Harita Genel Komutanlığı eş güdümlü bir proje yürütecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan alınacak güncel yüksek gerilim hattı haritası, Harita Genel Komutanlığı tarafından gps tabanlı engel tespit sistemine işlenecek.

Doğrudan alım için ise 2010 yılındaki ihaleye katılan iki yerli firma seçenekler arasında olacak.

Yeni haritalarla sürekli güncellenecek engel tespit sistemi uçuş sırasında helikopter pilotuna sesli ve görüntülü uyarı verecek.

Projeyle envanterdeki genel maksat ve taarruz helikopterleriyle, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kullanılan helikopterlerin tamamı, engel tespit sistemiyle donatılacak.

Sayfa Yükleniyor...