Hewlett Packard, 70 bin pili geri çağırdı

Dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden HP, 12 ürününde kullandığı pilleri arıza nedeniyle geri çağırdı.

HP, 9'u HP Pavillion, 2'si Compaq Presario, 1'i HP Compaq olmak üzere toplam 12 dizüstü modelinde kullanmış olduğu Çin üretimi pilleri geri çağırdığını açıkladı.

2007 yılının Ağustos ve 2008 yılının Mart ayları arasında satılmış olan ürünlere sahip olan kullanıcıların en yakın HP servis noktasına götürecekleri Lityum iyon pillerin ücretsiz olarak değiştirileceği açıklandı.

Firma, yayınladığı bültende bahsi geçen pillerin fotoğraflarını ve ürün stok numaralarını yayınladı. Kullanıcıların, sahip oldukları pilleri bilgisayarlarından mümkün olan en kısa sürede çıkarmaları gerekiyor. Ürünlerin patlama ve yüksek sıcaklığa bağlı olarak yanma riski bulunuyor.

HP Türkiye, yaptığı açıklamada geri çağırılan piller hakkında ücretsiz değiştirme programının Türkiye'de de geçerli olduğunu bildirdi. Geri çağrılan pillerde aşırı ısınmadan dolayı tüketicilerde yanma tehlikesi doğurabilecek olası bir alev alma potansiyelinin bulunduğunu belirten HP Türkiye, bu ürünlerin Türkiye'de çok az sayıda olsa da satışa sunulmuş olduğunu ifade etti.

Konu ile ilgili olarak HP Türkiye kayıtlarını kontrol ederek tüm satış kanalını ve müşterilerini bilgilendiriyor ve sorunu hızlı bir şekilde ele almaya çalışıyor.

Ancak bu ürünlerden Türkiye’de çok az sayıda satıldığı için özellikle Türkiye’de geri çağırma ve ücretsiz değiştirmeyle ilgili işlemlerin en az düzeyde olacağı bekleniyor.

Arızalı olan, ve geri çağırılan pillerin fotoğrafları:

Eğer bu ürünlerden birine sahipseniz yetkili bir HP servis noktasına gitmeniz gerekiyor. Bahsi geçen ürünlerin çevrimiçi HP satış mağazası hp.com ve hpshopping.com adresleriyle birlikte ABD menşeli satış mağazalarında tüketicilere sunulduğu belirtiliyor.

Daha önce de çeşitli firmaların pilleri çeşitli üretim hataları yüzünden geri çağırılmıştı. Geçtiğimiz yıl Sony, 438 bin Vaio pilini geri çağırarak büyük bir operasyon gerçekleştirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...