Hitchcock'un kayıp filmi bulundu

Alfred Hitchcock'un 24 yaşındayken yönetmen yardımcılığı yaptığı, kayıp olan filmi Yeni Zelanda'da ortaya çıktı.

03.08.2011 - 16:31

Hitchcock'un kayıp filmi bulundu

Sinema tarihinin en büyük isimlerinden Alfred Hitchcock’un kayıp ilk filmi Yeni Zellanda’da gün yüzüne çıktı. İngiliz yönetmenin ‘The White Shadow' (Beyaz Gölge) isimli bu sessiz film sinema çevrelerinde büyük yankı uyandırdı.

İngiliz Graham Cutts'ın yönettiği 1923 tarihli bu filmde Alfred Hitchcock'un, yönetmen yardımcısı, senarist, dekoratör ve kurgucu olarak görev yaptığı kaydedildi.

Yeni Zellanda Film Arşivi’ne bırakıldığı anlaşılan filmin 3 bobini, 1993'te arşiv dairesine teslim edilen çok sayıdaki film şeridinin arasında bulundu. Hitchcock 1923’te çekilen filmi tamamladığında henüz 24 yaşındaydı.

Amerikan Ulusal Film Eleştirmenleri Derneği başkanı David Sterritt, bu keşfin sinema adına ‘hafızalarımızda yerini alan en önemli gelişmlerden bir tanesi’ olduğunu ifade etti. Zira, bu 3 yeni bobin Hitchcock’un ilk görsel fikirlerinin biçimlenmesinde ve bunların eleştirmenler tarafından yorumlanmasında paha biçilemez bir fırsat oldu.

Bu keşif eleştirmenlerin Hitchcock çalışmalarına da yeni bir boyut kazandıracak. Çünkü, film arşivcileri tarafından yönetmenin bu çalışması ‘vahşi bir atmosferle bezenmiş melodram’ olarak yorumlandı.

Parlak ve kaliteli baskılara sahip bobinler, Yeni Zellandalı film koleksiyoneri Jack Murtagh’ın ailesinin girişimleriyle korunma altına alındı. Murtagh’ın 1989’daki ölümünden sonra torunu Tony Osborne, dedesinin çocukluk yıllarından itibaren Hitchcock filmlerinin sıkı bir takipçisi ve aynı zamanda arzulu bir koleksiyoneri olduğunu kendisine defalarca anlattığını belirtiyor: ''Bazıları Murtagh’ı modası geçmiş ve antika filmleri biriktirmekle eleştirse de, o bugün bilinmeyen filmlerin açığa çıkmasına olan ilgiyi görse inanılmaz sevinirdi''

Bulunan bu 3 bobinin tek kopya olduğu düşünülüyor ve diğer 3 bobinin nerede olduğu ise hala merak konusu. Gün yüzüne çıkarılan kayıp film şimdilik Wellington’daki Park Road Production’da muhafaza ediliyor.

İkiz kız kardeşlerin hikayesini anlatan filmde Betty Compson başrolde yer alıyor.

Öte yandan Hitchcock'un tamamlanmayan ve kayıp olan No. 13 isimli filmi (1922) yönettiği ilk filmi kabul ediliyor.

1980 yılında hayatını kaybeden ve yedinci sanatı en çok etkileyen isimlerin başında gelen Hitchcock, 'Rebecca', 'Notorious', ' Rear Window' (Arka Pencere), 'The Man Who Knew Too Much' (Çok Şey Bilen Adam), Vertigo (Yükseklik Korkusu), ‘Psycho’ (Sapık), ‘The Birds’ (Kuşlar) ve ‘North by Northwest’ (Gizli Teşkilat) gibi birçok başyapıta imza atı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...