Diyarbakır'da görülen ve aralarında, örgütün üst düzey sorumlularının da bulunduğu 33 sanıklı Hizbullah ana davası, 10 yıl sonra karara bağlandı.

Beykoz operasyonunda yakalanan örgüt yöneticileri Edip Gümüş ve Cemal Tutar'ın da aralarında bulunduğu 16 sanık, müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 11 sanık 1 ila 14 yıl arasında değişen hapis cezalarıyla cezalandırılırken, tutuklu kaldıkları süre gözönüne alınan 7 sanık tahliye edildi.

İstanbul beykoz'daki hücre evine düzenlenen baskınla başlayan Hizbullah operasyonlarında yakalanan 13 kişi hakkında, dönemin Diyarbakır 3 Nolu Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde dava açıldı.

Operasyonlar sürdükçe yakalanan örgüt üyelerinin davaları da birleştirildi. Böylece Türkiye tarihinin en kapsamlı Hizbullah davasında sanık sayısı 33'e yükseldi. Aralarında örgütün üst düzey sorumlularından Edip Gümüş ve Cemal Tutar'ın da bulunduğu sanıklar yaklaşık 10 yıldan beri yargılanıyordu.

198 silahlı eylemde, 156 kişinin öldürülmesi, 80 kişinin yaralanmasından sorumlu tutulan sanıklar, son kez Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Haklarındaki iddiaları rededen sanıklardan bazıları, Hizbullah üyesi olduklarını kabul etti.

12 saat süren son yargılama sonrası mahkeme,, 16 sanığı, anayasal düzeni bozarak yerine şerri esaslara dayalı bir düzen oluşturma için silahlı eylemde bulunmak suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Ancak ceza, sanıkların iyi hali gözönüne alınarak müebbet hapse çevrildi.

11 sanık, örgüt üyesi olma suçundan 1 ile 14 yıl arasında değişen hapis cezalarıyla cezalandırıldı. 7 sanık ise, tutuklu kaldıkları süre gözönüne alınan tahliye edildi.

2 sanığın delil yetersizliğinden beraat ettiği duruşmada, yargılama sırasında ölen 2 kişinin davası da düşürüldü.

Bu arada halen firarda olan sanık Ejder Arpa ile eski DEP Milekvekili Mehmet Sincar'ı öldürdüğü öne sürülen ve yakalandığı Almanya'dan Türkiye'ye iade edilen Cihan Yıldız'ın dosyalarının ayrılarak, yargılanmalarının sürmesi kararlaştırıldı.