'Hocalı'da katliam yapanla Taksim'deki aynı'

BDP lideri Demirtaş, ‘Hocalı'daki katliamı yapanlar, Taksim'de ırkçılık yapanların Ermeni olanlarıydı. Aralarında sadece etnik kimlik farkı var' dedi.

Haberler 28.02.2012 - 16:24

'Hocalı'da katliam yapanla Taksim'deki aynı'

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Hocalı katliamı anmasının ırkçılık gösterisine dönüştüğünü belirterek, “Taksim meydanında ırkçılık yapan kim? Sıfatı Bakan ama ırkçılığın manifestosunu yapıyor. Aynı Bakan Hrant Dink'i katleden örgütü ortaya çıkarmakla sorumlu. Niye ortaya çıkmadığı görülüyor. Taksim'e gelin Hrant'ı katleden örgüt orada” dedi.

Konuşmasına, Adana'da baraj faciasında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyerek başlayan Demirtaş, yaşanan olayın ilk olmadığını belirterek, "Afşin'de göçük oldu. Tuzla'da yüzlerce iş cinayeti yaşandı. Bunlarla ilgili ne etkili bir denetim ne soruşturma yapıldı. İş cinayetleri kader değildir. Ağır ihmalin ve sömürü sisteminin sonucudur" dedi.

‘28 ŞUBAT TOPLUMU DİZAYN ETME DARBESİDİR’
‘Postmodern darbe’ olarak anılan 28 Şubat'ın yıldönümü olduğunu hatırlatan Demirtaş, "Bizler 28 Şubat darbe sürecinden kendi penceremizden doğru sonuçlar çıkarmadığımız müddetçe kurtulamayız. toplumu asıl çıkarlarla yüzleşmezse, darbeler toplumu olmaya devam edecektir. Darbeler önündeki yılları dizayn için yapılır. 28 Şubat sadece Milli Görüş’e ve rahmetli Erbakan'a yapılmış darbe değildir. Toplumun tümünü dizayn etme, muhalefeti sindirme darbesidir" diye kaydetti.

‘28 ŞUBAT BAŞARILI OLDU’
Hiç bir darbenin savunulacak tek bir noktası olamayacağını ifade eden Demirtaş, şunları söyledi:
''28 Şubat, Türkiye'yi yeni dünya düzeniyle içli-dışlı hale getirme, sinmiş, biat eden bir toplum yaratma amacı taşıyordu. Yoksa sadece bir başbakanı indirip yerine başka bir başbakan getirmek gibi basit bir amacı olamazdı. Esas hedefleri açısından incelendiğinde; 28 Şubat'ı gerçekleştirenler başarılı olmuşlardır. 'Bin yıl sürecekti 10 yıl bile sürmedi' diyenlere şaşırıp kalıyorum.

‘28 ŞUBAT TASFİYESİNE ÇANAK TUTTUNUZ’
Madem darbe Milli Görüş’e karşı yapılmış, o çizgiyi öncelikle inkâr eden sizsiniz. 'Milli Görüş gömleğini çıkardık' diyenler sizsiniz. Siz zaten 'gömleği çıkardık' diyerek bu tasfiyeye çanak tuttunuz, alkışladınız. 28 Şubat'ın Milli Görüş’ü tasfiye etme amacına hizmet ettiniz. 28 Şubat'ın çocuğu, bebeği olarak 2002'de iktidara geldiniz. Siz 28 Şubat'ın hem destekçisi hem ürünü olarak iktidara geldiniz.

‘AKP DÖNEMİ 28 ŞUBAT’A BENZİYOR’
Bugün iktidarda olan AKP, gazetecileri, genel yayın yönetmenlerini toplayıp brifing vermiyor mu? Hâkimleri toplayıp nasıl karar vermeleri gerektiğini anlatmıyor mu, kendi gazetelerine sipariş manşet attırmıyor mu? Sokakta tank yürütmüyorlar ama gece gündüz her yerde panzerleri yürütmüyorlar mı? Neyle mücadele ettilerse ona benzediler. Bir kaç generali içeri atmak, soruşturma açmak, darbeyle mücadele değildir. 12 Eylül de 28 Şubat da etkileri itibariyle hala yaşıyor. Ortada bir darbeci zihniyet varsa sizin zihniyetinizdir.''

‘BAKAN ASKERE BRİFİNG VERİYOR’
Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran ve kesintisiz eğitime son veren kanun teklifiyle ilgili Milli Eğitim Bakanı'nın ''MGK'ya bilgi verdiğini'' belirten Demirtaş, ''Bakan MGK'yı ikna etmeye çalışıyor, ikna olup çıkıyor. Milli Eğitim Bakanı, daha parlamentonun bilgisi olmadan, Mecliste komisyonlarda tartışılmadan gidip askere brifing veriyor, onları ikna etmeye çalışıyor'' dedi.

Konunun ''İmam hatiplerin önü açılıyor, kız çocukların okumasının önü kesiliyor'' şeklinde ele alınmasının ''sığ bir tartışma olduğunu'' belirten Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

‘AKP İSLAM DEVLETİ İSTEMEZ’
''AKP'ye anahtar teslimi, sıfır kilometre gerçek İslam devleti verseniz kabul etmez. Böyle bir amacı yok. Sadece bu amacı varmış gibi konuyu bunun üzerinden tartıştırıyor ve gerçek amacını gerçekleştiriyor. Mesele dindar gençlik yetiştirme değil uysal gençlik yetiştirme meselesidir. Gerçek anlamda dindar gençlik sorgulayan gençliktir. Allah'tan başkasına kulluk etmez. Zalim kim olursa olsun ezilenin yanında olur.'' 

‘TEHLİKE İSLAM’IN DÜZENE HİZMET EDER HALE GETİRİLMESİ’
MGK'da ''doğu ve güneydoğuda öğretmen açığının kapatılmasına karar verildiğini'' söyleyen Demirtaş, ''Nerede? MGK'da. Parlamentoda mı, Milli Eğitim Bakanlığında mı? Hayır, MGK'da. Onun için dört artı dört mü, dört çarpı dört mü olacak, orada karar verilir. Bu topraklara İslam’ın kendisi tehlike değildir, İslam’ın köhnemiş uluslararası düzene hizmet eder hale getirilmesi tehlikedir'' diye konuştu.

‘ÖRGÜT TAKSİM'DE’
Hocalı katliamı protestosunun, ırkçı, nefret söylemlerin yer aldığı gösteriye dönüştürüldüğünü ifade eden Demirtaş, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’i eleştirdi:
''Organizasyonu bizzat bakanlık yapıyor. Çıkıp Taksim'de titreye titreye ırkçılık yapan kim? Aynı kişi. Irkçılığın manifestosunu yazıyor. Aynı Bakan, Hrant Dink'i katleden örgütü ortaya çıkarmakla sorumlu. Örgütün niye ortaya çıkmadığını anladınız mı? Taksim'e çıkın, örgüt orada. Örgütün kimler tarafından kollandığı ortada.”

‘AKP’NİN KUYRUĞUNA TAKILANLARIN DURUMU DAHA VAHİM’
“Böyle bir Bakan'ın bu ülkenin iç barışından sorumlu olması vahimdir ama AKP'ye cuk oturmuştur. AKP budur ama böyle değilmiş gibi kuyruğuna takılanların durumu daha vahimdir. Daha ne desin bakan? Sıfatı İçişleri Bakanı, sıfata bakın. Taksim'de söylediklerinin onda birini ben söylesem ırkçılıktan, bölücülükten savcılar soruşturma açar. Aynı kişi bizi etnik milliyetçi olmakla suçluyor. Biz ırkçı milliyetçi oluyoruz bu beyefendi demokrat oluyor. 'İstifa et' falan demiyoruz, çok yakıştı, devam. Hocalı'daki katliamı yapanlar, Taksim'de ırkçılık yapanların Ermeni olanlarıydı sadece. Aralarında sadece etnik kimlik farkı var.''

Sayfa Yükleniyor...