HSYK adaylığı için son gün

HSYK üyeliğine adaylık başvuralarının son gününde Yüksek Seçim Kurulu’nun önü yine hareketliydi. Sincan Birici Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz aday olduğunu açıkladı.

NTV Haber 01.10.2010 - 14:10

HSYK üyeliğine adaylık başvurularının son gününde aday sayısı 200'e yaklaştı. Yüksek Kurul’un yeni yönetiminde yer almak için isteyen hakim ve savcılar yine yüksek seçim kurulundaydı.

Aday olup olmayacağı merak edilen Sincan Birinci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz son gün adaylık açıklaması yaptı.

Kaçmaz, “İki yıl haksız ve hukuksuz soruşturma geçirdim. Sayın Adalet Bakanı’na sesimi duyuramadım. Benim gibi bir hakim ve savcının bu duruma düşmemesi için adayım. Sayın bakanla daha yakın çalışmak istiyorum” dedi.

Aday olan bir aşka sürpriz isim ise bir dönem yaptığı yolsuzluk soruşturmalarıyla adında söz ettiren Ankara Cumhuriyet Savcısı Doçent Hakan Kızılaslandı.

Kızılaslan ise, “Normal bir seçim değil yargının genel karakretirini belirleyecvek bir seçim. Hakim ve savcı arkadaşların meslek namusunu ve Türkiye Cumuriyeti’nin temel ilkelerinin bundan sonra devamıyla ilgili bir tercih hakkı kullanacaklarını düşünüyorum” yorumunu yaptı.

Adalet Bakanlığı bürokratları henüz adayık başvurusu yapmadı. Başvurular bugün sat 17.00'de sona erecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...