Iğdır'da casus operasyonu: 7 tutuklama

"Devletin güvenliğine ilişkin bilgilerin temin edildiği'' iddiasına yönelik soruşturma kapsamında, casusluk yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 9 kişiden 7'si tutuklandı.

Haberler - Anadolu Ajansı 31.08.2012 - 12:05

Iğdır'da casus operasyonu: 7 tutuklama

Iğdır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, geçen yıl ''devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek'' suçundan gözaltına alınan 2'si İranlı 3 kişinin tutuklanmasının ardından konuya ilişkin soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında 28 Ağustos'ta birçok adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda 9 kişi gözaltına alındı.

Iğdır Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgulanan zanlılar, işlemlerinin ardından Erzurum Adliyesi'ne sevk edildi.

Cumhuriyet savcısı tarafından sorgulanan 9 zanlıdan 8'i tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi, zanlı İbrahim Ö. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Nöbetçi mahkemeye çıkarılan Ali A, Kamil A, Nurettin A, Timur A, Abdurrahman Y, Ali Z. ve Mustafa K, ''Devletin güvenliğiyle ilgili bilgileri servis etmek ve bu amaçla örgüt kurmak'' suçundan tutuklandı. Zanlılardan Suat S. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

OPERASYON
19 Ağustos 2011'de yapılan operasyon kapsamında, ''Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etmek'' suçundan 2'si İran, 1 Türk vatandaşının tutuklanmasının ardından soruşturmayı sürdüren Iğdır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 1 yıl süren teknik ve fiziki takibin ardından İran Gizli Servisi adına casusluk yaptıkları belirlenen bir örgütün üyelerinin kimlik ve adreslerini belirlemişti.

Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla harekete geçen terörle mücadele ekipleri, gözaltına alınan 9 kişinin ev ve iş yerinde yaptıkları aramalarda 1 kalaşnikof piyade tüfeği, 1 pompalı av tüfeği ile Iğdır, Ağrı ve İran sınırındaki bazı ilçe merkezlerinde yer alan Milli İstihbarat Teşkilatı, valilik, kaymakamlık binaları, polis ve çok sayıda askeri tesisin görüntüleri, Genelkurmay Başkanlığı tarafından sınır bölgelerinde yapılan askeri tatbikatların yerleri, polis ve askeri karakol binaları ile bazı kamu kurumu yetkililerinin evlerinin krokilerinin yer aldığı belge ve görüntüleri ele geçirmişti.

ÜÇ KİŞİ TUTUKLANMIŞTI
Iğdır Valiliği, 19 Ağustos 2011'de dijital veri kaydedici cihazlarla yakalanan 2 İran ve 1 Türk vatandaşının ''devletin güvenliğine ilişkin verileri temin etmek'' suçundan tutuklandığını bildirmişti.

Sayfa Yükleniyor...