Soma'daki maden faciasıyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız hakkında verilen gensoru önergesi kabul edilmedi.

TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmele sırasında söz alan Faruk Çelik, maden ocaklarına yönelik denetim konusunda bilgi verdi.

Muhalefet sıralarından tepki gelmesi üzerine Çelik, "Yapılan işleri söylüyorum. Yapmayan varsa canı cehenneme. Hesabını verecek tabii. Bunlar mevzuatımız gereği yapılması gerekenlerdir. Bunlarda af yoktur. Yapmayan varsa bunun hesabını sormak için buradayız, sorulacak bu hesap" dedi.

Teftiş uygulamasının iş yerinin o anki fotoğrafını gösterdiğini belirten Çelik, canlı bir organizma olan ocaklarda yarım saat sonra, bir saat sonra ne olacağını kestirmenin mümkün olmadığını söyledi.

Maden iş yerlerinde 2005-2009 yılları arasında toplam 58 kapatma işlemi uygulandığını ifade eden Çelik, 2010-2014 arasında 224 kapatma işlemi yapıldığını kaydetti. Çelik, bu rakamların, değişen teftiş anlayışının açık ve net bir göstergesi olduğuna işaret etti.

'ÜRETİM YARIŞI GÜVENLİĞE TEHDİT'
Gensoruda ayrıca, yıllık üretim miktarının çok üzerinde üretim yapıldığına da işaret edildiğini hatırlatan Çelik, "Doğrudur. Yıllık üretim miktarının üzerinde üretim yapılmıştır. Bu, kısa süreli rödovans uygulamalarının doğru olmadığını ve Çalışma Bakanı olarak söylüyorum. Bu üretim yarışı güvenliği sıkıntıya sokmaktadır" diye konuştu.

'SÖMÜRÜ ANLAYIŞINI KAPATACAĞIZ'
Bakan Çelik, sert eleştirilerde bulunduğu taşeron sistemini "sömürü anlayışı" olarak nitelendirdi. Bu yasama yılı kapanmadan konuyla ilgili gerekli girişimleri yapacaklarını kaydeden Çelik, "Üretim mi güvenlik mi? Hiç tartışmaya gerek yok, güvenli üretim. Bunun arkasındayız. Eğer üretim güvenli üretiliyorsa bu ocağın yaşatılmaması kapatılması konusunda da açıkça görüşümüzü ifade diyoruz. İşçilerimiz iki hususu gündeme getirdiler. Biri taşeron uygulaması. İnşallah bu konuyu yine hep birlikte çözeceğiz. Bu yasama yılı kapanmadan bu taşeron sömürü anlayışını kapatacağız. Bunun bitmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

YILDIZ: 301 AZ MI?
Enerji Bakanı Taner Yıldız ise Soma'da hayatını kaybeden işçilerin sayısının 303 olduğu iddialarına değindi.

Yıldız, bir muhalefet milletvekilinin Genel Kurul'daki konuşmasında iki işçinin isimlerini vererek, vefat eden bu işçilerin isimlerinin açıklanan listelerde olmadığını söylediğini, partisine mensup diğer milletvekillerinin de kendisini alkışladığını anlatarak, "Cevabını söylüyorum, lütfen beni AK Parti'li arkadaşlarım alkışlamasınlar, Özgür Şen, AFAD'ın listesinde hayatını kaybedenlerin 219. sırasında mevcuttur. Diğeri Muhammet değil, Mahmut Akbulut'tur. AFAD'ın listesinde 156. sırada yer almaktadır" dedi. Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

"303 sayısı fazla da 301 sayısı az mıdır Hayır. 301 sayısı da fazladır, 31 sayısı da fazladır, 3 işçi kardeşimizin sayısı da fazladır. Burada yapılan bir kısım özensizlikler bizim konumuzu kapatamaz. Konu o kadar büyük ki bunun hem vicdani, hem insani hem de görevlerimizi ilgilendiren sorumlulukları var. Araştırma Komisyonu'nda AK Parti'den ve bütün muhalefet partilerinden arkadaşlar olacaklar. Aynı vebal ve sorumluluğu kendileri de hissedecekler. Sonuna kadar da onu kullanacaklar."

Facianın yaşandığı maden için ihale yapılmadığı iddialarını da yalanlayan Yıldız, vekillere ihale ilanı gösterdi.

MUHALEFETTEN TEPKİ
Muhalefet ise faciadan bakanlar Taner Yıldız ile Faruk Çelik'i sorumlu tuttu.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, "Dünyanın hiçbir yerinde bir enerji ve çalışma bakanı bu kadar ciddi sorumluluklarına rağmen önergenin gündeme gelmemesini talep ederek parlamentonun karşısına çıkmaz" dedi.

MHP Bursa Milletvekili Necati Özensoy ise Marmara depremini hatırlattı ve "Adım atmak için binlerce insanın ölmesi mi gerekiyor?" diye sordu.

HDP'li Ayla Akat Ata da istifa mekanizmasının işlemesi gerektiğine işaret etti. Ata, "Çünkü bu ülkede yaptığım yanıma kar kalır anlayışı var" ifadelerini kullandı.

Gergin geçen oturum sonrası yapılan oylamada iki bakan hakkındaki gensoru önergesi AK Parti milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.