Boğaziçi ve Medeniyet üniversitelerine FETÖ operasyonu (Koray Çalışkan da gözaltında)

Boğaziçi Üniversitesi ile İstanbul Medeniyet Üniversitesi çalışanlarına yönelik düzenlenen FETÖ operasyonunda 69 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Gözaltına alınan 47 kişi arasında akademisyen Koray Çalışkan da var.

NTV Haber - Anadolu Ajansı - DHA 10.07.2017 - 09:22 | Son Güncelleme : 10.07.2017 - 17:32

Boğaziçi ve Medeniyet üniversitelerine FETÖ operasyonu (Koray Çalışkan da gözaltında)

Fetullahçı Terör Örgütü-Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) akademik yapılanması içinde yer aldıkları, ByLock kullandıkları ve FETÖ imamlarıyla örgütsel faaliyet yürüttükleri iddia edilen 69 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla çalışma başlatan İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Boğaziçi ve Medeniyet üniversitelerinde görev yapan ve aralarında akademisyenlerin de bulunduğu şüphelilerin yakalanması için belirlenen adreslere eş zamanlı olarak 21 ilde operasyon düzenledi.

KORAY ÇALIŞKAN DA GÖZALTI LİSTESİNDE

Polis ekiplerinin, aralarında Boğaziçi Üniversitesi'nde görevli akademisyen Koray Çalışkan'ın da yer aldığı 47 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi. Savcılık kaynaklarından alınan bilgilere göre Çalışkan'ın ''FETÖ imamı'' olduğu öne sürülen Cemal Uşak'la yoğun irtibatlı olduğu iddia ediliyor. Uşak, geçen yıl ağustos ayında tedavi gördüğü yurtdışında hayatını kaybetmişti.

Gözaltına alınanlardan aralarında 16 profesör, 8 doçent, 6 yardımcı doçent, 6 araştırma görevlisi ile 3 idari personel Medeniyet Üniversitesi'nin, 1 profesör, 1 doçent, 1 öğretim görevlisi ve 5 idari personel de Boğaziçi Üniversitesi'nin kadrosunda yer alıyor. Eski Medeniyet Üniversitesi Rektörü Hamit Okur'un da gözaltına alınanlar arasında olduğu öğrenildi.

ÇALIŞKAN'IN GÖZALTI HABERİNİ CHP'Lİ SALICI DUYURDU

CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, Koray Çalışkan'ın gözaltına alındığı haberini Twitter'dan şu sözlerle duyurdu:

''Koray Çalışkan az önce evinde gözaltına alındı. Gerekçe belli değil, ikameti belli bir akademisyen bir kez daha ifadeye davet edilemedi.''

Sayfa Yükleniyor...