Intel 2GHz'lik Atom işlemcisini tanıttı

İşlemci üreticisi, 1 yaşını dolduran mobil mimarisinin yaş gününde 2GHz saat hızına sahip Atom Z550 işlemcisini basına tanıttı.

Haberler 08.04.2009 - 15:28

Intel 2GHz'lik Atom işlemcisini tanıttı

Intel, ultra hafif dizüstü bilgisayarlar, mobil İnternet cihazları, ağ odaklı masaüstü bilgisayarlar gibi, düşük enerji tüketimi ve uygun fiyatla özellikle ağ odaklı ürünleri güçlendirmek için pazara sunduğu Intel Atom işlemci ailesinin birinci yaşını iki yeni modelle kutladı.

Firmanın piyasaya sunduğu Intel Atom Z550 ve Z515 modelleri ile genişleyen işlemci ailesinin Intel BPT (Burst Performance Technology) özellikli Z515 modeli 1,2GHz saat frekansına sahipken, Z550 modeli 2GHz'lik saat performansı ile daha önce yapılan dedikoduları doğruladı.

Intel, iki yeni işlemcinin tanıtıldığı basın toplantısında, ayrıca yeni nesil Atom işlemci mimarisi 'Moorestown'un bir de canlı denemesini gerçekleştirdi. Firma yaptığı deneme gösteriminde, ücretsiz olarak dağıttığı kendi Linux dağıtımı Moblin'in yeteneklerini gösterdi. Intel, açıklamasında Moblin'in mobil İnternet cihazları (MID - Mobile Internet Device) üzerinde masaüstü İnternet deneyimini cep telefonu şebekelerinin yetenekleriyle yaşatabileceğini gösterdi.

Intel'in Ultra Taşınabiliril Grubu genel müdürü ve başkan vekili Anand Chandrasekher, Pekin'de lansmanın yapıldığı Intel Developer Forum'un açılış konuşmasında, firmanın Nehalem mimarisi ile yapılmış işlemcilerle çalışan dizüstü bilgisayarların 2009'un ikinci yarısında, Calpella platformunun bir parçası olarak pazarda bulunabileceğini açıkladı.

Chandrasekher aynı zamanda Intel'in ultra düşük voltajlı (ULV - Ultra Low Voltage) işlemcileri ile üretilmiş ve oldukça ince dizüstü bilgisayar tasarımına olanak tanıyan platformlarının önümüzdeki günlerde mobil bilgisayar dünyasını değiştirecek yeniliklerin önünü açacağını açıkladı.

Sayfa Yükleniyor...