İnternet kullanım oranı Türkiye'nin gerisinde

ABD’de yapılan bir araştırma, her ne kadar kullanım oranı artsa her beş Amerikalı’dan birinin internete hiç girmediğini ortaya koydu.

16.04.2012 - 14:17

İnternet kullanım oranı Türkiye'nin gerisinde

Pew Internet ve American Life Project şirketlerinin araştırmasına göre,  internetten uzak kalan Amerikalıların büyük kısmı İspanyolca konuşan Latin Amerika kökenli (Hispanic) vatandaşlar, lise diploması olmayan yetişkinler ve yıllık geliri 30 bin doların altında olanlardan oluşuyor.

PC World analisti John Mello, “İnternet kullanmayanların yüzde 48’i, interneti kullanmadıklarını çünkü bu teknolojinin kendileriyle bağlantılı olmadığını ifade etti... Bu kişiler internet kullanmak istemediklerini, bilgi edinmek ve iletişim kurmak için internete ihtiyaçları olmadığını belirtti” dedi.

Araştırmada ortaya çıkan en ilginç detaylardan biri, internet kullanmadığını belirten Amerikalıların birçoğunun hayatlarında bir kez bile herhangi bir tarayıcı üzerinden web’e bağlanmadıklarını belirtmesi oldu. Bu kişilerin büyük kısmı internete nasıl girildiğini bilmezken, yüzde 10’u, yakın gelecekte e-mail atmak veya internette sörf yapmak gibi bir eğilimleri olmayacağını ifade etti.

TechCrunch sitesinin Ağustos 2011’de yaptığı bir önceki araştırmaya göre, ABD’deki yetişkinlerin yüzde 78’i internet kullanıyor. Pew araştırmasında ise eğitimli yetişkinlerin yüzde 94’ünün, yıllık geliri 75 bin doların üzerinde olanların yüzde 97’sinin ve 18-29 yaş arası kişilerin yüzde 94’ünün internet kullandığı tespit edildi.

İki bin 200 ABD’nin katıldığı araştırmada, internet kullanan ABD’lilerin yüzde 80’inin erkek, yüzde 76’sının kadın olduğu ortaya çıktı.

ABD’LİLER KABLOSUZ BAĞLANTIYI SEVİYOR
Raporda, “ABD’li yetişkinlerin yüzde 88’inin cep telefonuna, yüzde 57’sinin diz üstü bilgisayara, yüzde 19’unun e-kitap okuyucuya veya tablet bilgisayara sahip olduğu” bilgisi verildi. Her 10 ABD’liden altısı (yüzde 63) sahip oldukları bu cihazlar üzerinden internete kablosuz bağlantı gerçekleştiriyor. Raporda ayrıca, mobil cihaz kullanımının gelir dağılımı yüksek gruplarda arttığı ve 30-40 yaş arası yetişkinlerde e-kitap okuyucu ve tablet bilgisayarların 18-29 yaş arası gençlere kıyasla daha fazla olduğu ifade edildi.

CNN’de yayımlanan raporda, “beyaz nüfuz ile azınlıklar arasındaki internet erişimi boşluğunun  kaybolmak üzere olduğuna” dikkat çekildi. Özellikle evden yüksek hızlı geniş bant bağlantısı yapanlar az olsa, değişik erişimler aracılığıyla internet kullanımının nüfuz özelliklerini artık önemsemez bir noktaya geldiği vurgulandı.

TÜRKİYE’NİN ÜÇTE BİRİ İNTERNETTE
IAB Türkiye’nin gerçekleştirdiği ve geçtiğimiz ay açıklanan araştırmaya göre, Türkiye’de 12 yaş üzeri 25 milyon internet kullancısı bulunuyor. Aralık 2011’de internet kullanıcılarının yüzde 86’sını kapsayan araştırmada, 44-54 yaş arası grupta internet kullanımının yüzde 12 artmış olması en dikkat çeken detaylardan biri.

55 yaş üzeri internet kullanıcılarında son bir yıl içinde yüzde 11’lik bir artış gösteren Türkiye, 45 yaş üzeri toplam 2,5 milyon internet kullanıcısına sahip.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...