İran'ın resmi tutumu ne?

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, son dönemde İranlı yetkililerin açıklamalarından duyulan rahatsızlığı İranlı mevkidaşına aktardı, yanıt 'resmi tutum değil' oldu.

30.11.2011 - 21:46

İran'ın resmi tutumu ne?

İslam İşbirliği Teşkilatı İcra Komisyonu Dışişleri Bakanlarının Suriye'yi görüşmek için toplandıkları Cidde'de, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile bir araya geldi.

Anadolu Ajansı'ndan İrfan Sapmaz'ın edindiği bilgilere göre, Davutoğlu, son dönemlerde bazı İranlı yetkililerin Türkiye hakkında yaptığı açıklamalardan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

İran Dışişleri Bakanı Salihi de söz konusu açıklamaları paylaşmadığını, bunların İran'ın resmi tutumunu yansıtmadığını söyledi.

İran'la Türkiye arasında son dönem en dikkat çeken konu, Türkiye'ye konuşlandırılan NATO savunma sistemiydi.

İran'dan gelen son açıklamalardan biri Devrim Muhafızları komutanlarından Emir Ali Hacızade'ye aitti. Hacızade, ülkelerine karşı bir tehdit söz konusu olduğu takdirde ilk hedeflerinin 'Türkiye'deki füze radarı' olacağını daha sonra diğer hedeflere yöneleceklerini söylemişti.

Davutoğlu ile Hacızade'nin görüşmesinde Türkiye'nin Suriye'ye ilişkin tutumu ve Tahran'daki İngiliz büyükelçiliğinin basılması da gündeme geldi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...