Irkçılık suçlamasına Yugoslavya savunması

''Türk ulusu ile Kürt milliyeti eşit olamaz'' açıklamasının ardından eleştirilerin hedefi haline gelen CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler, kendisinin Boşnak kökenli olduğunu belirterek, “Türkiye'nin babamın memleketi olan Yugoslavya gibi olmasını istemiyorum” dedi.

28.01.2013 - 12:15

Irkçılık suçlamasına Yugoslavya savunması

''Türk ulusu ile Kürt milliyeti eşit olamaz'' açıklaması eleştirilere neden olan CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, bir basın toplantısı düzenledi.

CHP’li Birgül Ayman Güler, kendisini ırkçılıkla suçlayanlardan özür beklediğini söyledi.

Güler, şöyle konuştu;

"Ulus, iktisadi yaşam birliği temelinde kurulur; milliyet iktisadi yaşam birliği gerektirmez. Bir milliyetin üyesi, o ülkenin başka başka yerlerinde yaşayabilir, hatta ülkenin dışında yaşayabilir. Ulus bir siyasi birliktir ama milliyet dediğimiz şey toplumsal, kültürel bir yapıdır. Ulus siyasi, milliyet sosyal bir kavramdır. 'Elma ile armut mu' desem... Bunların arasında kategorik olarak eşdeğerlik kuramazsınız.

Ben, 'ulus ve millet' demedim. 'Ulus ve milliyetlerden' söz ettim. Ulus, yeni zamanların kavramıdır, milliyet eski toplumlardan günümüze gelir. Ulus, aralarında biyolojik ve dinsel hiçbir bağ olmadan çeşitli etnik toplulukların bir aradalığıdır. Buna karşılık milliyet soy, boy ve din bağlarına dayanan insan topluluğudur

'Ulus ile milliyet eşdeğer değildir' demek, bu meselede, 'ulus ve milliyet bağlarını nasıl tanımlarsak biz Türkiye'yi sarsan bu sorunlardan kurtuluruz' derdine düşmek demektir. Bunun medya, Başbakan ve hatta bazı dostların ağzında, iki etnik grup arasında eşitsizlik olarak yansıtılması, 'Kürtlerle Türkler eşit olamaz' dedi başlıkları, medyanın sorumluluğundadır. Bu düşmanca başlıklar ve üzerimize yönelen saldırılar, şahsımı ve partimi yıpratmak için yürütülen kapsamlı bir organizasyonun parçasıdır. Bu organizasyon karanlıktır ve başarıya ulaşamayacaktır."

Türk ulusal yapısından vazgeçilemeyeceğini dile getiren Güler, sözlerini şöyle sürdürdü: "Mevcut ulusal yapının terk edilebilmesi için Türk ulusuna ait ne varsa, bunu isteyenler ve buna hizmet edenler ırkçı, faşist, sömürgeci gibi hiçbir kategoriye uymayan saldırılarla mevcut ulusal yapıyı tahrip ediyorlar. Ve bunu kendileri için hak, özgürlük, eşitlik talebi çerçevesinde içinde gündeme getiriyorlar. Ulusal yapının tahribatı ile hak, özgürlük ve eşitlik elde edebilecek hiçbir etnik topluluk, milliyet unsuru yoktur.

Sorun artık Türk sorunudur. Bu nedenle vatandaşlık, ulusal vatandaşlık olarak değil, Anayasal vatandaşlık olarak tanımlanmalıdır. Bunun açık ifadesi, Anayasada 'Türk vatandaşlığının' kaldırılması, 'Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının' getirilmesidir. Nüfusumuzun büyük kısmı tarafından gönüllülükle benimsenmiş olan Türk ulusal yapısından vazgeçilebilir mi? Kurulacak yeni ulusal olmayan devlet, acaba bize özgürlük eşitlik mi, yoksa başka şeyler mi getirir.

‘YUGOSYAVYA’YA BENZEMESİN’
Kendisinin de Boşnak kökenli olduğunu vurgulayan Güler, “Boşnak kökenli bir milletvekiliyim. Türkiye’nin babamın memleketi olan Yugoslavya gibi olmasını istemiyorum. Yugoslavya ‘milliyetler mezbahası’na dönmedi mi? Türk ulus yapısını çözme operasyonu buna benzer bir tehdit getirdi” ifadelerini kullandı.

‘KİMLİK SİYASETİ YAPILDI’
Kürt sorunun çözümü sürecinde kimlik siyaseti yapıldığını ifade eden Güler, şöyle konuştu:

“Sorunu çözmek için 30 senedir kimlik siyaseti yapıldı. Etnik ve dini kimlik siyaseti yapıldı. Özgürlük ve barışı ancak CHP hayata geçirebilir. AKP’nin kimlik siyasetine yönelik çözüm önerileri bizi daha büyük soruna götürecek.”

'KİMLİK SİYASETİ BİZİ ÖLDÜRÜYOR'
Güler, ''Genel Kurul'daki konuşmasında ''Meşru müdafaa hakkı için saldırıdayız'' ifadesine açıklık getirdi.

Güler, şunları söyledi:

''Türk ulusu, Türk vatandaşlığını ortadan kaldıramaya çalışan siyasetler, 'Ben bunu yapacağım' bilgisi vermiyorlar. Ama toplumda herkes biliyor ki 'Ben Türküm' demekten sıkılır hale geldim. Hemen 'ırkçısın o zaman sen. Kafatasçısın' muamelesi görüyorum' sıkıntısı var. Türkiye'nin dört bir yanından, bu aşağılanmışlık ruhu ile ilgili pek çok sızlanma geliyor.

Ulusal yapıyı tahrip ederek bir kimlik siyaseti yürütmek bizi öldürüyor. Artık ulusal kimliğimden söz etmenin sıkıntılı hale geldiği bir yerde, kendini savunabilmek için uygun ortam talep etmek zorundayım. Burada söz konusu olan, 'Lütfen beni ırkçı ve kafatasçı olarak görme de kendimle ilgili isteklerimi anlatabileyim.' Bu ortamı sağlamak bile büyük mücadele konusu şu anda.''

Kamuoyundaki tartışmaları da değerlendiren Güler “Bu, CHP üzerinde yürütülen, gayri meşru, CHP dışından yeniden dizayn çalışmasının parçasıdır. Kimse, bu kampanyanın, CHP'de bir bölünme parçalanma sarsılma ile sonuçlanacağını beklemesin. CHP bunu kendi içinde tartışarak aşacak'' dedi.

'EŞİT MİDİR?'
Güler, ''Türklerle, Kürtler eşit midir?'' sorusu üzerine, ''İnsani olarak Türkler de Kürtler de kimi söylerseniz söyleyin, elbette hiç tartışmasız eşittirler. Biz burada insani, kültürel eşitlikten söz etmiyoruz. Anayasa değişikliğinden ve bir siyasal, yeniden kuruluştan söz ediyoruz. Bir seçenek var ki 'Ulus çadırımız olsun, milliyetlerimizin tümü bu ulusun vatandaşı olsun, bu çadırda özgürce varlıklarını sürdürsün' diyoruz. Bir başka öneri var ki 'Yamalardan oluşmuş bir çatı olsun. Bütün etnisiteler kendileri birer hukuki varlık olsun.' Yeni gelen öneri budur. Benim tartıştığım, insani eşitlik değildir. Bu aklımın köşesinden geçmez.'' diye konuştu.

İŞÇİ PARTİSİ İDDİASI
CHP’deki bazı kişilerin İşçi Partisi’ne (İP) “geçeceği iddialarına da yanıt veren Birgül Güler, “İşçi Partisi Genel Sekreteri’nden ne bir ses ne de bir nefes aldık. O haber basın adına talihsizlik. Böyle bir haber nasıl yapılabiliyor?” dedi.

TEKİN’E YANIT
CHP'li Güler, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in sözlerinin hatırlatılması üzerine “Başka partiden gelen ile 30 yıldır bu partide olan arasında fark yoktur” diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...