'İsrail gerginliğin artmasını istemiyor'

İsrail Ankara Büyükelçiliği, Gazze'de süren operasyonlarla ilgili bir açıklama yaptı. Saldırıların hedefinin Hamas'a yönelik stratejik hedefler olduğu vurgulanan açıklamada "İsrail gerginliğin artmasını istemiyor" denildi.

Haberler 15.11.2012 - 19:17

'İsrail gerginliğin artmasını istemiyor'

Gazze'de Hamas'a yönelik operasyonları devam ederken, İsrail'in Ankara Büyükelçiliği bir açıklama yaptı.


Açıklamada Gazze'deki Hamas ve terör örgütlerinin 8 Kasım'dan itibaren ''İsralli sivillere yönelik saldırılarına hız verdiği'' belirtilerek, ''İsrail geçmişte gerginliğin tırmandığı durumlarda büyük bir itidal göstermiştir ancak İsrailli sivillere karşı ayrım gözetmeksizin sürekli olarak açılan roket ateşi kabul edilemez'' denildi.

'İsrail'in dünden itibaren Hamas'a ait stratejik hedeflere saldırdığı ve örgütün Gazze'den, İsrail halkının yaşadığı iç kesimlerine roket saldırıları düzenleme yeteneğinin yok edildiği' belirtilen açıklamada, ''İsrail gerilimi tırmandırmaya meraklı değil. operasyonun amacı, roketlerden kaynaklanan sivillere yönelik stratejik tehdidin ortadan kaldırılmasıdır'' ifadeleri yer aldı.

Türkiye, 4'ü çocuk 15 Filistin'in hayatını kaybettiği operasyonlarla ilgili İsrail'i şiddetle kınamış ve BM'yi göreve çağırmıştı.

MECLİS'TE İSRAİL HAREKETLİLİĞİ
Öte yandan bugün TBMM’de ‘İsrail’ hareketliliği yaşandı. İsrail'in Ankara Büyükelçiliği'nde maslahatgüzar olarak görev yapan ikinci katip Yosef Levi-Sfari, Meclis'e sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanvekili Ak Parti Milletvekili Muhammed Çetin'i, makamında ziyaret eden Sfari'nin, Çetin'den geçen hafta randevu istediği, görüşmenin önceden planlanmış bir ‘nezaket ziyareti’ olduğu belirtildi.

Yaklaşık 20 dakika süren görüşmede, İsrail'in Gazze operasyonunun da gündeme geldiği kaydediliyor.

Sayfa Yükleniyor...