İstanbul'da moda rüzgarı esiyor

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı desteğiyle, Moda Tasarımcıları Derneği, Birleşmiş Markalar Derneği ve İstanbul Moda Akademisi işbirliğiyle düzenlenen İstanbul Fashion Week 2010 başladı. İşte yaşananlar...

Haberler 25.08.2010 - 14:31

İstanbul'da moda rüzgarı esiyor

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, İstanbul'u finans, bilişim, kongre merkezinin yanı sıra moda merkezi yapmak istediklerini de belirtti.        


Hazır giyim, konfeksiyon sektörünün Türkiye'nin Avrupa'daki, dünyadaki imajındaki en önemli tanıtımında nesnelerden birini olduğunu dile getiren Çağlayan, Avrupa'ya yapılan ihracatın Haziran 2010'da, bir önceki yılın aynı dönemine göre euro bazında yüzde 18,5 artığını hatırlattı.       

Çağlayan, bu oranın dolar-euro paritesi nedeniyle oluşan kayıptan dolayı ihracat rakamlarına yüzde 3,5 olarak yansıdığını kaydederek, ''Haziran ayında dolar-euro paritesi Ocak ayındaki rakamlar olsaydı, bizim haziran ayı ihracatımız yaklaşık 770 milyon dolar daha fazla olacaktı'' dedi.        

Turquality kapsamında verilen desteklerin 5 yıllık süre için olduğunu, bunu 10 yıla çıkardıklarını bildiren Çağlayan, Turquailty kapsamında bulunan 75 Türk markasının 25'inin tekstil ve hazır giyim sektöründe bulunduğunu söyledi.       

Çağlayan, bir araştırmaya göre 2016'ya kadar Avrupa'daki firmaların 3'te birinin şirketin devredeceği ikinci nesil olmadığı için ortadan kaybolacağını aktarırken, bu konuda Türk şirketlerinin, Avrupa'daki bu tür firmaları devralması, onlarla ortaklık yapması konusunda çalışma yürüttüklerini açıkladı.        

Fransa'da bu konumda 600 bin, Almanya'da 350 bin firma olduğunu kaydeden Çağlayan, ortaklık, dağıtım kanalları, iş yapma konusunda çalışma yaptıklarını söyledi.

        
''MODAYA, MARKAYA, FAZLADAN PARA VERMEYE HAZIR BİR TÜKETİCİ TOPLULUĞU VAR''
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de, Türkiye'nin İstanbul'u bir moda merkezi olarak konumlandırarak, geleceğin ticaret merkezi olması iddiasını güçlü biçimde seslendirdiğini belirtti.        

İstanbul'un moda merkezi olmak için her türlü olanağa sahip bulunduğunu kaydeden Büyükekşi, şunları söyledi:       

''Dünyanın büyük moda merkezlerinin geçmişlerinde olduğu gibi büyük bir üretim gücüne sahip. Tasarım konusunda çok büyük bir bilinç gelişiyor ve yatırım yapılıyor. İçinde bulunduğumuz haftanın organizasyonu, yayıncılık, ajans faaliyetleri gibi destek sektörlerde hızla yol alıyoruz. Son olarak da modaya, markaya, fazladan para vermeye hazır bir tüketici topluluğu var.''        

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi ise İstanbul Fashion Week ve CPI'ın, yaklaşık 15 milyar dolar civarında olan yıllık hazırgiyim ihracatının orta vadede 20 milyar, 2023'te 60 milyar dolarlık hedefe ulaşmasında katkı sağlayacağını kaydetti.       

Tanrıverdi, sektör ihracatının yüzde 80'inin AB ülkelerine yüzde 20'sinin diğer ülkelere yapıldığını, Orta Doğu ve Rusya'ya yapılan ihracatın yüzde 90'ının Türk markalı ürünler olduğunu belirtti.

IFW 2010
IFW 2010, 25-28 Ağustos 2010 tarihleri arasında 20 tasarımcı ve 6 markanın katılımıyla gerçekleştirilecek 21 defileye ev sahipliği yapıyor. Defilelerde, Türk tasarımcılar İlkbahar/Yaz 2011 koleksiyonlarını tanıtıyor.        

Bireysel defile sergileyen 13 isim, Bora Aksu, Bahar Korçan, Arzu Kaprol, Özlem Süer, Hatice Gökçe, Mehtap Elaidi, Gamze Saraçoğlu, Deniz Mercan, Atıl Kutoğlu, Özgür Masur, Simay Bülbül, Özlem Kaya, Günseli Türkay, markalar da Argande, AVVA, Damat/ADV, GIZIA, Koton ve Punto Deri olarak sıralanıyor.

YABANCI KATILIMCI YERLİYİ GEÇTİ
CNR Expo Yeşilköy'de düzenlenecek İstanbul Fashion Fair'e ABD, Brezilya, Almanya, Yunanistan, Kazakistan ve İngiltere başta olmak üzere 14 ülkenin hazır giyim üreticisi ile 150'nin üzerinde firma katılacak.

Yüzde 60 yabancı, yüzde 40 yerli katılımcının stand açacağı ve bu yıl ''ilk defa'' yabancı katılımcı sayısının yerli katılımcı sayısını geçtiği fuarı Almanya, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, İran, Irak, İrlanda, İspanya, Libya, Lübnan, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus ve Yunanistan'dan gelecek alıcıların da arasında olduğu 10 binin üzerinde profesyonelin ziyaret etmesi bekleniyor.

Fuara katılacak Nike'ın Hollanda merkezi, Rusya'nın spor iç giyim firması Avi - Outdoor, İtalya ve İngiltere'nin iç giyim markalarının dağıtım kanallarının alım yapması bekleniyor. Ayrıca Ürdün Sanayi Odası'nın hazır giyim ve tekstil temsilcileri ile Lübnan'dan gelecek alım heyeti ve Irak'tan gelecek 200 butik sahibi de tesettür giyim üzerine alım yapacak.

FUARDA NELER OLACAK?         
Irak Ticaret Bakanlığına bağlı 18 ildeki alışveriş merkezlerinin Genel Müdürü Hadi Jadoo ve yardımcılarının da katılacağı fuarda ''Irak-Türkiye ticari ilişkileri'' konulu bir söyleşi düzenlenecek.

Çin'in en önemli kumaş üreticilerinin Türk hazır giyim üreticilerine kumaş koleksiyonlarını sunacağı fuara, tesettür giyim üzerine hazırlamış olduğu koleksiyonları ile tanınan Alman tasarımcı Heidi Beck'in de katılacak ve ünlü tasarımcı, Osmanlı sultanlarının kaftanlarında kullanılan ikat kumaşını ipek ile karıştırarak hazırladığı ''Eurasia'' isimli koleksiyonunu da ilk kez sergileyecek.

Ünlü modacı Cemil İpekçi'nin gala gecesinde ''Yansıma'' isimli defilesini gerçekleştireceği fuar, 26-28 Ağustos arasında 10.00 - 18.30 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

BAKANI GÜNAY DİCE KAYEK'İN ''İSTANBUL CONTRAST'' SERGİSİNİN AÇILIŞINA KATILDI
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''İstanbul Fashion Week 2010'' kapsamında Dice Kayek'in ''İstanbul Contrast'' sergisinin açılışına katıldı.        

Bağış, İstanbul Modern'de düzenlenen serginin açılışında yaptığı konuşmada, kurucuları arasında yer aldığı İstanbul Modern'de böyle güzel bir etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi kutladığını belirtti.        

İstanbul Modern'e, boş bir depoyken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Oya Eczacıbaşı'nın daveti üzerine geldiklerini anlatan Bağış, Erdoğan'ın, Avrupa Birliği Zirvesine yetiştirilebilecekse müze yapılabileceği talimatını verdiğini söyledi.        

2004 yılında İstanbul Modern'in açılışını yaptıklarında Türkiye'nin Avrupa Birliği müzakerelerine başlama ihtimalinin düşük olduğunu kaydeden Bağış, ''Ama 17 Aralık Zirvesine Brüksel'e gittiğimizde Avrupalı liderlerin hepsi İstanbul Modern'i soruyordu. O günden bugüne İstanbul Modern, Türkiye'nin Avrupa macerasında çok önemli bir mihenk taşı oldu. Bugün de Türkiye'yi Avrupa'da çok başarılı bir şekilde tanıtan, Türkiye'nin sadece klasik sanatlarda değil, aynı zamanda tasarımda da çok ciddi bir iddiası olduğunu ortaya koyan Ayşe ve Ece Ege, bu akşam bize çok güzel bir sergi hazırladılar'' diye konuştu.        

Yoğun bir kampanya döneminde olduklarını, Türkiye'de farklı bir döneme geçildiğini anlatan Bağış, ''Türkiye, 1959 yılından bu yana AB'ye üye olmaya çalışıyor, ama olamıyor. Çünkü 1960'dan bu yana Türkiye darbe anayasalarıyla yönetiliyor. 12 Eylül günü Türkiye'nin tarihinde çok önemli bir adım atacağız'' dedi.        

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen bu tür sanat çalışmalarının İstanbul'a çok yakıştığını ifade etti.        

İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı ise İstanbul'un kültürel farklılıklarını irdeleyen serginin daha önce Paris'te açıldığını, ancak esin kaynağı olan 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) İstanbul'da izleyicisiyle buluşmasının farklı bir anlam taşıdığını kaydetti.        

Eczacıbaşı, serginin, İstanbul 2010 AKB Ajansının desteğiyle gerçekleştirildiğini ifade etti.        

İstanbul 2010 AKB Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç de İstanbul'un muhteşem kültür mirasından ve şehrin önemli sembollerinden aldıkları ilhamla moda dünyasına sundukları tasarımları dolayısıyla Dice Kayek markasının sahipleri Ayşe ve Ece Ege'yi kutladı.        

Açılışa, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın eşi Beyhan Bağış, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın kızı Pınar Günay, İstanbul Kültür Sanat Vakfı Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, Semahat Arsel ve Burhan Öcal'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.
        
''İSTANBUL CONTRAST'' SERGİSİ
Sergi, ilk kez ''Paris Moda Haftası'' ve ''Fransa'da Türkiye Mevsimi'' final etkinlikleri kapsamında izlenime sunuldu. Sergide, İstanbul'un barındırdığı görkemli tarihin modern yüzü, Dice Kayek tasarımlarında yeniden yorumlanıyor.        

Dice Kayek, kentte yan yana gelen zıtlıkların yarattığı kültürel değeri 26 farklı tasarımla ortaya koyarken, her giysi İstanbul'un farklı bir yüzünü simgeliyor.        

Sergide, Dolmabahçe Sarayı Kış Bahçesi'nin büyüleyici güzelliği dantellerle bezenmiş bir kıyafette, Galata Köprüsü'nün ferforjeleri ise metal parçalarla işlenmiş bir başka siluette izleyicilerin karşısına çıkıyor.         ''Kubbe'', ''Kumru'', ''Lokum'', Galata'', Topkapı'', Lale'', ''Kaftan'', ''İstanbul Modern'' ve ''Boğaziçi'', bu özel giysiler arasında yer alıyor.        

Sergi, tasarımcı Arik Levy'nin Dice Kayek için özel olarak tasarladığı ''LogForest'' enstalasyonu ve ses kompozitörü Leon Milo ile birlikte gerçekleştirdiği ses efektleriyle de dikkati çekiyor.       

Dice Kayek'in tasarımları, Levy ve Milo'nun yorumuyla Yerebatan Sarnıcı'nı yaşatan sesler, gölgeler ve sütunlar eşliğinde sanat ve modaseverlerin karşısına çıkıyor.       

Dice Kayek markasını yaratan Ayşe ve Ece Ege, açılıştan önce düzenlenen basın toplantısında, ilham kaynaklarının her zaman İstanbul olduğunu ifade ederek, ''İstanbul'un barındırdığı o muhteşem zıtlıklarla, hayret ve heyecan uyandıran ahengini giysilerle yorumladık. Her giysi İstanbul'un farklı bir yüzünü yansıtıyor. Bu sergiyi gezenlerin, İstanbul'da yaşıyorlarsa daha önceden keşfetmedikleri sembolik yerleri tekrar hatırlaması, hiç İstanbul'a gelmemiş olanlarda ise bu şehre gelip görme arzusu uyandırması için bu tasarımlara imza attık'' diye konuştular.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI GÜNAY, ATIL KUTOĞLU DEFİLESİNİ İZLEDİ
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''İstanbul Fashion Week (İFW) 2010'' kapsamında düzenlenen Atıl Kutoğlu defilesini izledi.        

Kutoğlu'nun, uzun zamandır Türkiye'de yapması beklenen 2011 ilkbahar/yaz koleksiyonu defilesi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Taşkışla Yerleşkesi'nin avlusunda kurulan çadırda yapıldı.        

Defilede Rolling Stones'un efsanevi gitaristi Keith Richards'ın kızı Alexandra Richards, ''siyah inci'' diye anılan top model Alek Wek, Alman top model Franziska Knuppe ve Demet Şener'in de aralarında bulunduğu 22 manken görev aldı.        

İpek emprime elbise ve tulumlar, drapeli deri parçalar ve Swarovski kristalleriyle işlenmiş organize gece elbiselerinden oluşan ve 54 parçanın yer aldığı defileyi, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay kızı Pınar Günay ile birlikte izledi.        

Defilenin ardından Kutoğlu'nu tebrik eden Günay, defileyi çok beğendiğini ve başarılı bulduğunu söyledi.

Yurt dışından defileyi izlemek için gelen konuklar arasında Avusturya Prensesi Francesca Von Habsburg, Belçikalı şarkıcı Viktor Lazlo, Osmanlı hanedanı mensubu Zeynep Osmanoğlu ve Nilüfer Sultan, Sex And The City'nin stilisti Patricia Field ve İtalyan Vogue'un editörü Anna Piaggi yer aldı.        

BeeGee'nin canlı DJ performansıyla renk kattığı defileyi, 600'ün üzerinde konuk izledi.        

Defilenin finalinde ünlü top model Alexandra Richards ile podyumda yürüyen Atıl Kutoğlu, salonu dolduran davetliler tarafından ayakta alkışlandı.

KOZA GENÇ MODA TASARIMCILARI YARIŞMASI
Moda dünyasına genç tasarımcılar kazandırmak amacıyla düzenlenen ''Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması''nda dereceye girenler belli oldu.        

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birliklerinin organize ettiği, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın katkısıyla, İstanbul Fashion Week 2010, İstanbul Moda Akademisi ve Elle Türkiye işbirliğiyle gerçekleştirilen yarışmanın finali, İTÜ Taşkışla binasında yapıldı.        

Jürinin ikinci ön elemesiyle ''deri'' kategorisinden 8, ''hazır giyim'' kategorisinden 17 finalistin koleksiyonları düzenlenen defileyle jürinin ve konukların beğenisine sunuldu.        

Jüri, ''hazır giyim'' kategorisinde, ''Doğduğum Yer Doyduğum Yer Kendimi Koyduğum Yer'' isimli çalışmasıyla Nil Kandemir, ''Suprematizm'' adlı çalışmasıyla Burçak Ceylan ve ''Spaghetti Junction'' isimli çalışmasıyla Esra Ayşe Akkaya'yı ödüle layık gördü.        

''Deri'' kategorisinde ise ''Derinliğin Sessizliği'' adlı çalışmasıyla Meltem Özbek ve ''Koru Kendini'' isimli çalışmasıyla Özgür Fırat ödüllendirildi.       

Yarışmayı, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve kortlardan modelliğe adım atan ünlü Rus tenisçi Anna Kournikova da izledi.        

Organizasyona katkı sağlayan Türkiye Özel Sporcular Derneğine plaketini, Devlet Bakanı Çağlayan verdi.

Sayfa Yükleniyor...