İstanbullular için gece müze keyfi

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerinin resmi açılış töreni dolayısıyla kentin kültür mekanları gecenin ilerleyen saatlerine kadar gezilebildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 15.01.2010 - 12:59

İstanbullular için gece müze keyfi

Her köşesinde, kucak açtığı medeniyetlerin izlerini taşıyan İstanbul'un müzeleri ve tarihi mekanları '2010 Avrupa Kültür Başkenti' etkinliklerinin resmi açılış töreninin yapıldığı Cumartesi günü, kapılarını 24.00'e kadar açık tuttu.

Takvimlerin 2010'u göstermesiyle ''Avrupa Kültür Başkenti'' unvanını taşımaya başlayan İstanbul, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile 20 ülkeden üst düzey yetkililerin katılımıyla Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek resmi açılış töreniyle etkinliklerine start verdi.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının, İstanbul'un ''Yedi tepeli'' kent olmasından yola çıkarak, yedi noktasında düzenlediği etkinliklerle İstanbullular, ''2010 Avrupa Kültür Başkenti'' unvanını kutladı.

Etkinlikler kapsamında kentte kesintisiz sanat imkanı da sunuldu. Bu özel gece için İstanbul'da birçok müze, saat 24.00'e kadar kapılarını açık tuttu.

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Ayasofya Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi ile İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi saat 24.00'e kadar gezilebildi.

Milli Saraylar Daire Başkanlığına bağlı Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Maslak Kasrı, Ihlamur Kasrı, Küçüksu Kasrı ve Florya Atatürk Köşkü, Harbiye'deki Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığına bağlı Askeri Müze, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ'ye bağlı Yerebatan Sarnıcı Müzesi, Miniatürk ve Panorama 1453 Müzesi de saat 24.00'e kadar ziyarete açık tutuldu.

Aralarında Rahmi Koç Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Sadberk Hanım Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, İstanbul Oyuncak Müzesi'nin de bulunduğu özel müzeler de kapılarını ziyaretçilere açtı.

Sayfa Yükleniyor...