İstenmeyen e-posta, çevreye de zarar veriyor

Spam göndermek için kullanılan elektriğin 2.1 milyon evin kullandığı elektriğe eşdeğer olduğu açıklandı.

Haberler 15.04.2009 - 12:14

İstenmeyen e-posta, çevreye de zarar veriyor

Günümüzde dünyanın e-posta trafiğinin yaklaşık olarak %80’inden fazlası ucuz ilaçlar, servis tanıtımları, yetkilendirilmemiş reklamlar gibi istenmeyen e-postalar (Spam) oluşturuyor. İnternet kullanıcılarını rahatsız eden Spam, yapılan bir araştırmaya göre çevreyi de tehdit ediyor.

Yazılım ve İnternet güvenliği firması McAfee'nin yaptığı araştırma, spam gönderiminin yıllık maliyetinin 33 milyar kilowatt/saat olduğunu ortaya çıkardı. Bu rakam, ABD’de bulunan 2.1 milyon evin harcadığı elektrik enerjisine eşit.

McAfee tarafından açıklanan araştırma, Symantec'in geçtiğimiz günlerde yayınladığı, siber suçluların çalıntı kredi kartlarının 7 kuruş, çalıntı kimlik bilgilerinin tamamının ise 80 kuruş karşılığında satıldığını gösteren raporun ardından yayınlandı.

Symantec'in Internet Güvenlik Tehdidi Raporu, İnternet'te kaydedilen Spam posta miktarının 2007 ve 2008 yıl sonları arasında %192'lik bir artışla 349,6 milyara ulaştığını ortaya koyuyor. Rapora göre, istenmeyen e-posta gönderilerinin %90'ı 'botnet'ler tarafından gerçekleştirildi.

'Botnet'ler, sahibinin izni olmadan, casus yazılımlar ve solucan gibi virüsler ile ele geçirilmiş bilgisayar sistemlerinden oluşan ağları ifade ediyor. Günümüzde milyonlarca bilgisayarı ele geçirmiş olan Conficker virüsü, bilinen en büyük botneti oluşturmuş durumda.

McAfee geçtiğimiz yıl 62 trilyon istenmeyen e-postanın gönderildiğini tahmin ediyor. Bu istenmeyen e-postaların gönderilmesi ve alıcı tarafından silinmesi için kullanılan enerjiyi üretmek için ortaya çıkan sera gazının 3.1 milyon otomobilin emisyonuna eşdeğer olduğu da belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...