İsviçre de "nükleere hayır" diyor

Almanya’dan sonra İsviçre de nükleer enerjiden çıkış kararını kesinleştirdi. Almanya’nın tüm nükleer santrallarını 2022′de kapatma kararına karşı İsviçre’nin verdiği son tarih 2034.

Haberler 10.06.2011 - 14:34

İsviçre de "nükleere hayır" diyor

Yeşil Gazete'de yayınlanan habere göre İsviçre Meclisi, hükümetin nükleer enerji kullanımına son verilmesi planını onayladı. Kamuoyu da nükleer santrallerin kapatılmasını destekliyor.

Parlamentoda yapılan oylamada 101 milletvekili plana destek verirken, 54′ü ise karşı çıktı. Oylamada 36 milletvekili de çekimser kaldı. Nükleerden çıkış planına destek vermeyen partiler ise şirket çevrelerini temsil eden Liberal Demokratlar ve aşırı sağcı İsviçre Halk Partisi.

Hükümetin planına göre ülkenin enerji üretiminin %40′a yakınını sağlayan 5 nükleer santral 2019 ile 2034 arasında kapatılacak.

Japonya’da Fukuşima nükleer santralinde meydana gelen kazadan sonra İsviçre’nin nükleer enerjiden vazgeçmesi için son 25 yılın en büyük nükleer karşıtı gösterileri yapılmıştı.

Kamuoyu araştırmaları da İsviçrelilerin çoğunluğunun nükleer santrallerin kapatılmasına destek verdiğini ortaya koyuyor.

Sayfa Yükleniyor...