‘Joker’ davasında 12 tahliye

ÖSYM’nin düzenlediği sınavlara sahte evrakla başka kişilerin girmesini sağlayan çete ile ilgili davada 12 kişi tahliye edildi. Duruşmada sanıklardan biri, alacağı 3 bin lirayla eğitim için Avrupa’ya gideceğini belirtirken; bir diğer sanık maddi sıkıntılar nedeniyle bu yolu seçtiğini ifade etti.

10.09.2013 - 11:10

‘Joker’ davasında 12 tahliye

12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, 22 tutuklu sanığın tamamı, bazı tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı. Gece geç saatlere kadar devam eden duruşmada, tutuklu sanıkların savunmalarının alınmasına devam edildi.

Tutuklu sanık Masum A., savunmasında, başka bir kişinin yerine sınava girmesi karşılığında kendisine 3 bin lira teklif edildiğini belirterek, "Alacağım parayla Erasmus programı kapsamında Avrupa'ya gitmeyi planlıyordum ancak parayı alamadan tutuklandım. Bütün kamuoyundan özür diliyorum" dedi.

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunu Fazıl T. de 2010 yılında öğrenciyken maddi sıkıntılar yüzünden sanıklardan Mehmet K.Ö'nün ısrarlarıyla başka kişilerin yerine sınava girmeyi kabul ettiğini, pişman olduğunu ifade etti.

Diğer tutuklu sanıklar da suçlamaları kabul ederek, pişman olduklarını dile getirdi.

Mahkeme heyeti, 12 sanığın tahliyesine, aralarında örgüt lideri olduğu iddia edilen Mehmet K.Ö'nün de bulunduğu 10 sanığın ise tutukluluğunun devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

396 YIL HAPİS İSTEMİ
İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, geçen yıl temmuz ve kasım aylarında "sınav çetesine" yönelik operasyonlar gerçekleştirilmiş, gözaltına alınan kamu görevlilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişiden 22'si tutuklanmıştı.

Cumhuriyet Savcısı Ender Karadeniz tarafından hazırlanan 360 sayfalık iddianamede, "sınav çetesinin" elebaşı Mehmet K.Ö. hakkında "suç işleme amacıyla örgüt kurmak", "Suç örgütlerinin isimlerini kullanarak tehditte bulunmak", "Resmi belgede sahtecilik", "Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Başkanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun'a muhalefet" suçlarından 396 yıl 6 ay, 22'si tutuklu 60 sanık hakkında ise 5 ile 12,5 yıl arasında değişen hapis cezaları talep edilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...