Kadıköy Çarşısı'na turistik düzenleme

TURAD, Samatya'nın ardından Kadıköy Tarihi Çarşısı'nı turistik çekim merkezine dönüştürmeyi amaçlıyor.

20.04.2012 - 17:26

Kadıköy Çarşısı'na turistik düzenleme

İstanbul’da turizm gelirini artırmanın sürdürülebilir turizmi destekleyen etkinliklerin geliştirilmesine bağlı olduğu anlayışıyla, bir süredir çalışmalar yürüten Turizm Araştırmaları Derneği, Samatya’nın ardından Kadıköy Tarihi Çarşısı’nı turistik çekim merkezine dönüştürmeyi amaçlıyor.

Kadıköy’ün İstanbul’un sosyal yaşamının önemli bir merkezi olduğu bilinciyle başlatılan bu çalışma sırasında; Kadıköy Tarihi Çarşı’nın yabancı turistlerin de ziyaret edeceği bir turizm merkezi olması sağlanacak.

Kadıköy Belediyesi işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında, çarşı esnafına hizmet iyileştirme eğitimleri verildi ve Tarihi Kadıköy Çarşısı kitabı yayımlandı. İngilizce ve Türkçe basılan 10 bin kitabın, otellere ve turizm acentelerine ücretsiz dağıtımı yapılıyor.

Projenin tanıtımı dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan TURAD Başkanı Bahattin Yücel, İstanbul’un tarihsel sürecine bakıldığında Kadıköy’ün 'kentin yarısı' olduğunu belirterek, yılda ortalama 8 milyon yabancının ziyaret ettiği İstanbul’da, Kadıköy yakasının bu hareketten hak ettiği payı almadığını, sadece 2 milyon turistin bu yakaya geldiğini söyledi.

Yücel, ”Amacımız, Kadıköy Tarihi Çarşısı’nı, kültürel değerleri öne çıkan, günün farklı saatlerinde gençleri ve aileleri birlikte ağırlayabilecek, hizmet kalitesi yüksek bir çekim merkezi haline getirmektir” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...