Kanser yapıp yapmadığı ‘belirsiz’

10 yıllık dev araştırmada cep telefonunun beyin kanserine yol açtığına ilişkin somut bir sonuca varılamadı. Ancak günde 30 dakikadan fazlası da riskli.

17.05.2010 - 11:17

Kanser yapıp yapmadığı ‘belirsiz’

Cep telefonuyla konuşmanın beyin kanserine yol açıp açmadığını tespit etmeyi amaçlayan araştırmadan kesin bir sonuç alınamadı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün kontrolünde yürütülen araştırmanın ara raporunda, her gün 30 dakikadan fazla cep telefonu kullanmanın beyin tümörü oluşum riskini artırdığına yönelik tezler bulunduğu, ancak mevcut sapma ve hatalar hesaba katıldığında kesin bir sonuca varılamadığı belirtiliyor.

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’nın yürüttüğü ve 10 yıldır süren araştırma kapsamında 13 ülkeden 13 binden fazla cep telefonu kullanıcısı izleniyor. İçlerinde hem sağlıklı hem de kanser hastası kullanıcıların bulunduğu grupta, glioma ve menenjioma olarak bilinen iki beyin tümörünün ortaya çıkışı gözleniyor. Deneklerin 5 bin 100’ü halen bu iki tümörden mustarip.

Ajansın raporunda, cep telefonu kullanımı ile beyin kanseri arasında somut bir ilişki görülmediği, ancak her gün 30 dakikadan fazla telefon kullanmanın riski arttırdığının düşünüldüğü belirtildi. “Ancak deneklerin verileri yanıltıcı da olabilir” denilen raporda, son 10 yıl içinde beyin tümörü çıkan kişilerin bunu hemen cep telefonuna bağlama eğiliminde olduğu, bu inançla konuşma süreleri ve konuştukları kulakla ilgili yanlış bilgi verebildikleri ifade edildi.

The Associated Press ajansının aktardığı araştırmada, bazı alt gruplarda cep telefonu kullanımıyla kanser vakaları arasında ters bir ilişki de gözlendiği, ancak bunun da normalde ‘mümkün olamayacağı’ belirtildi. Ayrıca kullanıcıların günde kaç saat ve hangi kulakla konuştuklarına ilişkin verilerin de her zaman sağlıklı olamayacağını söyledi.

Uzmanlar yine de, bilhassa ‘ağır kullanıcı’ olarak kabul edilen 30 yaş altının ve beyin dokularının oluşumu henüz süren çocukların cep telefonuyla günlük konuşma süresini 30 dakikanın altında tutmasını salık veriyor. Halen süren araştırmanın sonraki aşamasında, cep telefonunu kablosuz kulaklıklarla kullanmanın etkileri ve izlenen iki beyin tümörüne ek olarak kulaktaki işitme sinirleri ve tükürük bezlerinde kanser oluşumu takip edilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...