Kaplumbağa Terbiyecisi ölümünün 100. yılında

Türkiye'de figürlü resmin ilk temsilcisi, müzeci ve arkeolog Osman Hamdi Bey, ölümünün 100. yılında ülke genelinde düzenlenecek sergiler ve sempozyumla anılacak.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.10.2010 - 13:10

Kaplumbağa Terbiyecisi ölümünün 100. yılında

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, UNESCO'nun 35. Genel Konferansında 2010 yılı anma ve kutlamalar listesine alınan ''Osman Hamdi Bey'in Ölümünün 100. Yıl Dönümü'' dolayısıyla, ülke genelinde çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Etkinlikler kapsamında Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, döneminde yaptığı birçok çalışmayla uluslararası üne kavuşan Osman Hamdi Bey'in eserlerinin reprodüksiyonlarını, 'nin 7 bölgesindeki 28 ilde sergileyecek.

Sergiler Bilecik, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Eskişehir, Kütahya, Aydın, İzmir, Muğla, Hatay, Adana, Mersin, Konya, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Kırşehir, Nevşehir, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars, Amasya, Samsun, Trabzon ve Rize'de açılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü 8 Kasım'da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinin Fındıklı Kampüsü Oditoryu'munda, ''Osman Hamdi Bey (1842-1910) Ölümünün 100. Yılında Anma Sempozyumu'' düzenleyecek.

Müdürlük, anma etkinlikleri kapsamında Osman Hamdi Bey'in biyografisinden eserlerine kadar pek çok bilginin yer aldığı osmanhamdibey.gov.tr web adresini oluşturdu.

Osman Hamdi Bey'in çok yönlü kimliği sanatsal, arkeolojik, devlet memurluğu, hukukçu ve kurucu yönlerinin hem Türkiye'ye hem de dünyaya tanıtılması amacıyla, anma yılına özel logoyla hazırlanan sitede, sanatçının Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Resim ve Heykel Müzesi ile Pera Müzesi'nde sergilenen ''Kaplumbağa Terbiyecisi'', ''Silah Tüccarı'' ve ''Pembe Başlıklı Kız'' gibi birbirinden değerli eserleri görülebiliyor.

Sitede ayrıca Osman Hamdi Bey ile ilgili kaynakların zenginleştirilmesi amacıyla yazarlar, tarihçiler, arkeologlar ve entellektüellere katkı sağlayabilecek makaleler yer alıyor.

Osman Hamdi Bey'in en ünlü eseri 'Kaplumbağa Terbiyecisi' Osman Hamdi Bey'in en ünlü eseri 'Kaplumbağa Terbiyecisi'

OSMAN HAMDİ BEY KİMDİR?
Figürlü resmin ilk temsilcisi, müzeci, arkeolog ve Sanayi-i Nefise Mektebi'nin kurucusu, 21. yüzyılın son döneminde, sanat ve kültür alanında yenileşme ve batılılaşma akımının öncüsü olan Osman Hamdi Bey, 1842-1910 yıllarında yaşadı.

Osmanlı ve batı kültürleriyle eğitilerek yetişmiş bir teknik ve siyaset adamı olan Sadrazam İbrahim Edhem Paşa'nın en büyük oğlu olan Osman Hamdi Bey, 1860 yılında hukuk öğrenimi için Paris'e gönderildi.

Bu öğrenimi yanında, o devrin ünlü ressamlarının atölyelerinde çalışarak iyi bir resim eğitimi gördü. 1869 yılında ülkesine döndüğünde Bağdat Yabancı İşler Müdürlüğü görevini genç yaşında üstlendi.

1871'de İstanbul'a dönen Osman Hamdi Bey, Saray Protokol Müdür Yardımcılığına getirildi. Devletin üst kademelerinde çeşitli görevler yapan Osman Hamdi Bey, 11 Eylül 1881 tarihinde İmparatorluk Müzesi (Müze-i Hümayun) Müdürlüğüne atandı.

'ASAR-I ATİKA NİZAMNAMESİ'
Bu göreviyle kendi yaşamında olduğu gibi, Türk müzeciliğinde de yepyeni ve verimli bir dönem açılmış oldu. 1883'de Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisini (Güzel Sanatlar Okulu) kurarak bu okulun müdürlüğünü de üstlendi. 1884 yılında eski eserlerin yurt dışına çıkarılmalarını yasaklayan ve o gün için Türk müzeciliği ve eski eserlerin korunması bakımından büyük bir adım olan ''Asar-ı Atîka Nizamnamesi''ni çıkararak uygulamaya koydu.

Osman Hamdi Bey, Nemrud Dağı, Lagina Tapınağı ve Sayda'da kazılar yaptı. Sayda kazısında bulduğu ve arkeoloji dünyasının baş yapıtları kabul edilen, aralarında İskender Lahiti'nin de bulunduğu lahitler ve diğer eserlerin sergilenmesi için, büyük bir ileri görüşlülükle ilk Türk müze binası olan bugünkü İstanbul Arkeoloji Müzesi'ni 1891'de hizmete açtı.

Müzecilik çalışmalarıyla birlikte resim çalışmalarını da sürdüren Osman Hamdi Bey, doğu anlayışıyla yaptığı figürlü kompozisyonlarıyla Türk resim sanatının başarılı bir temsilcisi oldu. Resimleri yerli ve yabancı birçok müze ve koleksiyonlarda yer almaktadır.

Osman Hamdi Bey, 24 Şubat 1910 tarihinde İstanbul Kuruçeşme'deki yalısında hayata gözlerini kapadı.

Sayfa Yükleniyor...