Kara Kuvvetleri Komutanı Hayri Kıvrıkoğlu

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Hayri Kıvrıkoğlu atandı. Kıvrıkoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile eşi Hayrünnisa Gül'ü Ercan Havalimanı'nda karşılamayışıyla gündeme gelmişti.

04.08.2011 - 11:54

Hayri Kıvrıkoğlu, 1948’de Konya’da doğdu. 1969 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1979 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu. 1996 yılında Tuğgeneralliğe terfi etti. Tuğgeneral rütbesi ile 3’üncü Ordu Komutanlığı Harekât Kurmay Başkanlığı ve 8’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu, 2000 yılında Tümgeneralliğe terfi etti.


Tümgeneral rütbesi ile 3’üncü Mekanize Piyade Taktik Tümen Komutanlığı ve Belçika Mons’da Millî Askerî Temsil Heyeti Başkanlığı görevlerini yürüttü, 2004 yılında Korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesi ile 9’uncu Kolordu Komutanlığı ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra, 30 Ağustos 2008 tarihinden geçerli olarak Orgeneralliğe terfi etti ve Ege Ordusu Komutanlığı görevine atandı.

Kıvrıkoğlu, 30 Ağustos 2010 tarihinden geçerli olarak 1. Ordu Komutanlığı görevine atandı. 

Asiye Hale Kıvrıkoğlu ile evli olan Hayri Kıvrıkoğlu'nun iki çocuğu var.

Genelkurmay Eski Başkanlarından Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun kuzeni ve emekli Tuğgeneral Mustafa Kıvrıkoğlu'nun oğlu olan Hayri Kıvrıkoğlu’nun yabancı dili İngilizce.

GÜL’Ü KARŞILAMAMIŞTI
Hayri Kıvrıkoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile eşi Hayrünnisa Gül'ü Kıbrıs’taki Ercan Havalimanı'nda karşılamayışıyla gündeme gelmişti.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir Cumhurbaşkanı, Ercan Havalimanı'nda askeri törenle karşılanmamış, Gül için askeri tören Hayrünnisa Gül'ün katılmadığı Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılmıştı.

İşte TSK'nın yeni komutanları İşte TSK'nın yeni komutanları
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...