Karadeniz kıyılarında esrarengiz ses | Nedeni bulunamadı

Karadeniz kıyılarında cuma günü duyulan esrarengiz sesin kaynağının bulunması için denizde ve karada geniş çaplı araştırma yapıldı. Ancak sesin kaynağına ilişkin somut bir bilgiye ulaşılamadı. Şimdilik sesin kaynağına ilişkin tek tahmin, eğitim uçuşu yapan savaş uçaklarının neden olduğu sonik patlama.

Karadeniz kıyılarında esrarengiz ses | Nedeni bulunamadı

kıyısındaki şehirlerden duyulan esrarengiz ses merak konusu oldu

Bartın, Zonguldak, Sakarya, Düzce Kastamonu, Sinop, Samsun gibi Karadeniz’in kıyı şeridinde bulunan şehirlerde cuma akşamı saat 21.00 sıralarında art arda patlamayı andıran sesler duyuldu.

Sarsıntı ile birlikte hissedilen ses nedeniyle bazı evlerin kapı ve pencerelerinde titreme oluştu. İlk etapta deprem olarak yorumlanan olay, aynı akşam saat 22.30’a kadar belirsiz aralıklarla 4-5 kez daha yaşandı.

KARADAN VE DENİZDEN ARAŞTIRMA

Sesin duyulduğu bölgelerdeki polis, jandarma ve sahil güvenlik ekiplerine, ihbar yağdı. İhbarların üzerine Karadeniz’de geniş çaplı bir arama başlatıldı.

Karadeniz’deki limanlarından uluslararası sulara kadar bulunan geniş bir alanda sahil güvenlik botları tarafından arama tarama yapıldı. Karada ise jandarma ve polis ekipleri tarafından sesin kaynağı araştırılmaya başladı.

"BOĞUK BİR PATLAMA SESİ" 

Sosyal medyanın da gündemine oturan patlama sesini, o anlarda evlerinde bulunan bir çok insan duyduğunu ifade etti. Denizden geldiği tahmin edilen sesi tarif etmekte zorlanan görgü tanıkları, uğultu şeklinde duyulan sesin kaynağını ve sebebini öğrenebilmek için sosyal medyada araştırma yaptı. Vatandaşlar sesi, "Boğuk bir patlama." olarak tarif etti. 

RADAR VE SENSÖRLERDE YOK

Amasra Kaymakamı Kadir Perçi, bizzat HELİPED Helikopter sahasındaki kuleye giderek yürütülen arama, tarama çalışmaları yakından takip etti.

Sesin kaynağını tespit edilmesi amacıyla Taşkömürü Kurumu, Elektrik Dağıtım Şirketi gibi kurum ve kuruluşlara, planlı ya da plansız patlatma olup olmadığını soruldu.

Olumsuz cevap üzerine TTK'nin yanı sıra AFAD ve Kandilli Rasathanesi gibi ilgili tüm kurum ve kuruluşlara sismik ve gaz hareketliliğini takip eden sensörlerin de olağanüstü bir durumu kaydedip kaydetmediği araştırıldı.

Buradaki girişimlerde de sesin kaynağına ulaşılamazken, bu kez hava, deniz ve kara radarlarına yansıyan bir durumun olup olmadığı araştırıldı. Yapılan incelemelerde, sesin kaynağı olacak bir durum tespit edilemedi.

"TEK BİR VERİYE ULAŞTIK"

Çevre il, ilçe ve belde mülki amirleri ile de irtibata geçen Kaymakam Perçi, sesin kaynağı olarak açıklanabilecek olan tek bir veriye ulaştıklarını ifade etti. Perçi, patlama sesinin duyulduğu o anlarda Kastamonu semalarında savaş uçaklarının planlı bir eğitim uçuşu gerçekleştirdiği ve sesin ise uçakların yol açtığı sonik patlamadan kaynaklı olabileceğini ifade etti.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...