Kanyonda kaybolan 2 dağcı 16 saat sonra kurtarıldı

Balıkesir'in Edremit İlçesi Şahinderesi Kanyonu içinde mahsur kalan iki dağcı, Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Manisa ekibi tarafından 16 saatlik operasyonla kurtarıldı.

DHA 07.08.2016 - 16:59

kanyonda-kaybolan-2-dagci-genc-16-saat-sonra-kurtarildi_4836_dhaphoto2.jpg

Aydınlı olan ve ikisi de 26 yaşında olan dağcılar Alp Bozkoyunlu ve Ozan Can Selçuk, 5 Ağustos Cuma günü, piknik için aileleriyle Edremit Şahinderesi Kanyonu'na girdi. İki genç, havanın kararması ile birlikte girdikleri kanyon içerisinde mahsur kaldı. Kanyon önünde çocuklarını bekleyen aileler, çocuklarının dönmemesi üzerine AKUT Genel Merkezi'ni arayıp yardım istedi. Bölgeye AKUT Manisa ekibi yönlendirildi.

Saat 03.00 sıralarında, bölgeye ulaşan AKUT Manisa ekibine, AKUT Bursa ekibi ile Kanyon Araştırmaları Derneği İzmir üyeleri de destek verdi. Düzenlenen operasyonda mahsur kalan iki gence, 16 saat sonra ulaşıldı. Geceyi aç geçiren gençlere ilk olarak yemek verildi. 2 saatlik bir çalışma sonrası da kanyondan çıkarılan gençlerin aileleri büyük mutluluk yaşadı.

AKUT UYARDI

AKUT Manisa Birim Lideri Hakan Özcan, bu yıl 20'nci kuruluş yıldönümünü kutlayan AKUT'un kurulduğu günden bu yana 2 bin 209 operasyon gerçekleştirdiğini ve kurtarılan kazazede sayının 2 bin 282 olduğunu söyledi. Manisa birimi olarak sadece Manisa ili içerisinde değil tüm bölgedeki operasyonlara katıldıklarını belirten Özcan, "Balıkesir Kazdağları bölgesinde özellikle yaz aylarında doğa sporu meraklılarının başlarına istenilmeyen kazalar gelmektedir. Kaza ve kayıp durumlarında kısa süre içerisinde haber verilmeli. Doğa sporları ile uğraşan kişilerin yeterli eğitim, ekipman ve tecrübe olmadan bu sporu yapmamaları gerekir" dedi.

Sayfa Yükleniyor...