Ken Russell hayatını kaybetti

'Tommy', 'Women in Love', 'The Devils' gibi filmlerin usta yönetmeni Ken Russell, 84 yaşında yaşama veda etti.

28.11.2011 - 11:49

Ken Russell hayatını kaybetti

Usta İngiliz yönetmen Ken Russell 84 yaşında hayatını kaybetti.

Yönetmenin oğlu Alex, önemli sinema filmleri ve televizyon yapımlarına imza atan Russell'ın, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini duyurdu.

Kariyeri boyunca tartışmalı eserlere imza atmaktan çekinmeyen Ken Russell, 1969 yılında D.H. Lawrence'ın aynı adlı romanından uyarlama Women in Love (Aşık Kadınlar) filmiyle en iyi yönetmen dalında Oscar'a aday gösterilmişti.

Filmin aktörleri Oliver Reed ve Alan Bates arasında bir çıplak güreş sahnesine yer veren Women in Love'ın yanısıra, 1971'de çektiği The Devils (Şeytanlar) aşırı uçta şiddet, cinsellik ve dini temalarla örülü sahnelerinden dolayı kimi ülkelerde yasaklanmış veya sansürsüz gösterimine izin verilmemişti.

İngiltere Film Enstitüsü BFI'ın Londra merkezinde film programı direktörü olarak çalışan Geoff Andrew, ''Ken Russell korkusuz, cesur bir yönetmendi. Eleştiri oklarına hedef olmaktan çekinmek bir yana, hoşlandığı bile söylenebilirdi.'' diyor.

Ken Russell sinemanın yanısıra televizyon için çektiği çoğu sanat konulu çok sayıda programla da tanınıyor.

'Son güne kadar çalıştı'
Eşi Elize, Russell'ın ''Ani ölümünden duyduğu derin üzüntüyü'' ifade ederek, ünlü yönetmenin ölmeden önce Alice Harikalar Diyarında'nın müzikal versiyonunu sinemaya aktarmak için senaryo ve oyuncu seçimi üzerinde çok yoğun çalıştığını söyledi.

Women in Love'daki rolüyle en iyi kadın oyuncu Oscar'ını alan ve Ken Russell'ın başka bir dizi filminde de oynayan Glenda Jackson, ''Onunla çalışmak harikaydı. Oyuncular için çok rahat bir ortam sağlardı.'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...