Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, dün oynanan ve çıkan olaylar nedeniyle yarım kalan Beşiktaş-Galatasaray maçıyla ilgili şunları söyledi:

"Dün gece yaşananlardan sonra muhtemelen 6222 sayılı kanunda güvenlik kriterleriyle ilgili düzenleme kaçınılmaz hale gelecek. Büyük olasılıkla 3 yıl önce kulüplerin isteği ile kulüplere devredilen stadyum içi güvenlik kriterleri konusunda yeniden emniyet yetkili ve görevli hale getirilebilir.

Atatürk Olimpiyat Stadı'nda maça yakın dakikalarda dış koruma bandında yaklaşık 10 kapının kırılarak güvenlik duvarının delindiği bilgileri elimizde. Ayrıca doğrudan tribünlere giriş noktalarındaki doğu tarafında 3, batı tarafında 3 olmak üzere 6 demir kapının kırıldığı, biletli seyircinin kontrol dışı ve onlarla birlikte belli bir miktar biletsiz seyircilerin girdiği tespit edilmiştir. Ayrıca, bilinen 8 ayrı noktada turnikelerin ya kırılarak ya da kabloları kesilmek suretiyle devre dışı bırakılmıştır.

Bir de olayın kanuni boyutu, 6222 sayılı kanunun ihlalleri var. Kanunu ihlal edenlerle alakalı olarak tek tek tespitler yapılacak, işlemler yapılacaktır. Kamuoyunda dünden beri tartışılan 6222 sayılı kanunu ihlal edenlere para ve seyirden men cezası yeterli mi, değil mi? Hapis cezası getirme gereği var mı, yok mu? Bunu da tartışmaya açığız, dünyadaki uygulamalarına bakarız.

Dün gece yaşananlardan sonra hem elektronik bilet uygulaması, hem de stadın içini 360 derece dışıyla birlikte görecek kameralı sistem uygulamasına yönelik gereken önlemler alınmalı. Ayrıca, kameralı güvenlik sistemine paralel seyirden men cezası alanların stada girişini kesin olarak engelleyecek bir yüz tarama sistemi kurulması da değerlendirilecek.

Provokasyon var mı, yok mu? bunu göreceğiz. Ama peşinen polis ve adli tespit olmadan bir şey söyleyemem" dedi.