Kılıçdaroğlu: Arınç istifa etmeli

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın istifasını istediği RTÜK Başkanı Zahit Akman’a sözünü geçiremediğini belirterek, "Bülent Arınç, görevden ayrılmalı" dedi.

01.06.2009 - 15:27

Parlamento Muhabirleri Derneğini ziyaret eden Kılıçdaroğlu, gazetecilerin, gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, RTÜK Başkanı Zahid Akman'dan istifasını istemesine yönelik değerlendirmesinin ne olduğunun sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, Arınç'ın, yolsuzluklar konusundaki duyarlılığını bildiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, Arınç'ın, Akman ile görüşmesinde bu konudaki duyarlılığını dile getirdiğini belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Akman'ın arkasında durma kararlılığını sürdürdüğünü savundu.


''Eğer bir bakan, kendine bağlı kurumun başkanını istifaya davet ediyorsa, kamuoyunun beklentisi de bu yöndeyse ve bu istifa gerçekleşmiyorsa, Sayın Bülent Arınç'ın o görevden ayrılması lazım'' diyen CHP'li Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

''Çünkü olay, Bülent Arınç-Zahit Akman olayının ötesine geçmiştir. Başbakan'ın bizzat destek verdiği bürokrat ile o bürokratın bağlı olduğu bakan arasındaki ciddi bir sorundur bu. Sayın Arınç'ın, dürüst sıfatını taşımayı sürdürebilmesi için o görevden ayrılması gerekir. Sayın Arınç, bir bürokrata sözünü geçiremiyorsa, Almanya'ya gidemeyen bir bürokrat, artık sabah-akşam Sayın Arınç'ı ziyaret edecekse, bu olmaz... Sayın Arınç'ın o nedenle görevden ayrılması gerekiyor. Sayın Arınç, Başbakan'a gidecek; 'Ben ve Meclis Başkanı istifasını istedik, kamuoyu, tüm muhalefet partileri istifasını bekliyor ama bu kişiye siz güven, destek veriyorsunuz, arkasında olduğunuzu söylüyorsunuz, o kişi de ayrılmıyor. O zaman, kusura bakmayın, ben bu görevden ayrılmak zorundayım' diyecek. Eğer ayrılmazsa, Sayın Arınç'ın bu konudaki söylemlerinin samimi olmadığına dair bir görüşümüz olacak.''

TALAT'I DA GÖREV BIRAKMAYA DAVET ETTİ

CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın, ''Biz, en baştan yüzde 29 artıyı kabul ettiğimiz için toprak vermek zorundayız. Görüşme sürecinde en zor konu toprak olacaktır, çünkü toprak vermek zor bir konudur'' sözlerini de değerlendirdi.

Uluslararası pazarlıklarda, masaya, kartları açarak oturulamayacağını belirten Kılıçdaroğlu, ''Sayın Talat, zaten baştan verici. Sayın Talat, KKTC'nin haklarını savunmaktan acizse, o görevi derhal bırakması lazım. 'Biz toprak vermek zorundayız' diyor, bari sınırlarını da çizin. Böyle bir devlet yönetimi anlayışı, herhalde dünyada ilk kez karşılaşılan bir anlayıştır. Allah akıl fikir versin'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın, 63 milyon avroluk Phieleas marka otobüsleri, hangi mantıkla ve krediyle aldığını İstanbullulara açıklaması gerektiğini söyledi.

Topbaş'ın, otobüsün teknik özelliklerini, Makine Mühendisleri Odası'na vermekten korktuğunu öne süren Kılıçdaroğlu, sorunun, şoförlere bağlandığını kaydetti. Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığının, dava açtığını anımsatan Kılıçdaroğlu, ''Herhalde Sayın Topbaş, cumhuriyet savcısını da özür dilemeye davet edecektir. Topbaş, bu sürecin içinde mi yoksa dışına mı çıkarıldı? Dışına çıkarıldıysa, suç duyurusunda bulunacağız. İçindeyse, ek delillerle, dava sürecini yakından izleyeceğiz'' görüşünü dile getirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...