Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a 50 bin lira tazminat ödeyecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 50 bin lira manevi tazminat ödeyecek.

Anadolu Ajansı 14.07.2016 - 11:22 | Son Güncelleme : 14.07.2016 - 11:39

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a 50 bin lira tazminat ödeyecek

Partisinin 35. Olağan Kurultayı ve TBMM Grup Toplantısı'ndaki sözleriyle Cumhurbaşkanı'na "ağır hakarette" bulunduğu gerekçesiyle CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hakkında açılan iki ayrı davanın duruşması Ankara 17. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın ile Kemal Kılıçdaroğlu'nun avukatı Bilge Yönet katıldı.

Erdoğan'ın avukatı Aydın, davanın kabulünü ve "caydırıcı" bir tazminata hükmedilmesini istedi.

Kılıçdaroğlu'nun avukatı Yönet ise önceki duruşmada reddi hakim talebinde bulundukları için hazırlık yapmadıklarını söyledi.

Davaları kısmen kabul eden Hakim Ayhan Yılmaz, Kılıçdaroğlu'nun, her bir dava için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 25'er bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti.

Dava dilekçesinde, Kılıçdaroğlu'nun 16 Ocak 2016'daki CHP 35. Olağan Kurultayı'nda sarf ettiği sözlerle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "ağır hakaret ve ithamlarda" bulunduğu savunularak, 100 bin liralık manevi tazminat talep edilmişti.

Kılıçdaroğlu hakkında ayrıca, partisinin 19 Ocak'taki TBMM Grup Toplantısı'nda kullandığı ifadeler ve sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla ilgili 100 bin liralık manevi tazminat davası açılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...