TBMM İçişleri Komisyonu'nda, 13 ili ''büyükşehir'' kapsamına alan yasa tasarısının görüşmelerinde tartışma çıktı.

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, tasarıya tepki göstererek, “Kürdün bu ülkede Hereke halısı kadar kıymeti yok mudur '' dedi.

Önder, sözlerine bazı milletvekillerinin tepki göstermesi üzerine, ''Ben sizi dinledim, tartışacaksak kim istiyorsa ayağa kalksın tartışalım. Ben bir kişiye müdahale ettim mi?'' karşılığını verdi.

Önder, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in ''onlar sizin gibi değil; daha sakin..'' sözlerine, ''Benim sizden ders almaya hiç ihtiyacım yok. Sizin Başbakanınız 'öfke de bir belagat sanatıdır' diyor. Git, yiğitsen ona söyle'' karşılığın verdi.

Şahin'in ''zaman zaman'' demesine Önder, ''Sen o kadar kabadayıysan, yüreğin yetiyorsa, Başbakan'a 'bu kadar öfkeli konuşma de'. Diyebilir misin, diyemezsin. Onun için kabadayılığı bize yapma. Herkes gitsin kendi bulunduğu yerde yapsın veya tutarlı olmak gibi bir dendiniz olsun'' diye konuştu.

‘HOCALIK SENDROMUNU BİTİRİN’
Önder, CHP'li Birgül Ayman Güler’in ''kişisel konuları bitirin'' demesine ise ''Siz okulda değilsiniz. Benim nasıl konuşacağımıza ne karışırsınız. Hocalık sendromunu bitirin'' diye tepki gösterdi.

''Kürdü katmadan hiçbir siyasi tavır alınamadığını'' ifade eden BDP'li Sırrı Süreyya Önder, ''Vatanın bölünmesini istemiyorum. Cumhuriyet dediğin eşitlerin rejimidir. Cumhuriyet hür ve eşit yurttaşları olur. Sizin anladığınız ve anlattığınız, Cumhuriyet'in özde ve sözde yurttaşlarıdır. Bölücülük ise vallahi billahi bu anlayışınız ülkeyi bölecektir. PKK'ya da gerek yoktur. Bunda ısrar ederseniz ülke ikiye değil, 40 bin parçaya bölünecektir'' dedi.

‘KÜRTLER BİZİM KARDEŞİMİZDİR’
İçişleri Bakanı Şahin'in ''Kürtler bizim kardeşimiz'' sözüne karşı Önder, ''Bu 'Kürtler bizim kardeşimiz' lafı kibrin en vücut bulmuş halidir. Hele bir kere de ki bizim abimizdir'' karşılığın verdi.

‘ADIYAMANLI BİRİ BAKANA TARİH DERSİ VERİYOR’
Bakan Şahin ise Önder'e 'Abimizdir. Kardeş; küçüğü de büyüğü de kapsar'' dedi. ''Kardeşimiz'' lafıyla hiçbir yere varılamayacağını ileri süren Önder, ''En büyük savaşlar kardeşler arasında çıkmış, eşitimiz diyeceksin Sayın İçişleri Bakanı. Tarih şuuru sende olsaydı böyle konuşmazdın. Demokrasi bunun için güzeldir. Adıyamanlı biri gelmiş İçişleri Bakanına tarih dersi veriyor'' diye konuştu.

‘ÇEVİR KAZI YANMASIN’ SÖZÜNE TEPKİ
Önder, Atatürk'ün ''yüzyılın gördüğü en büyük dehalardan biri, en kıymetli insanlardan birisi'' olduğunu söylemesine Bakan Şahin, ''Çevir kazı yanmasın'' dedi.

Önder, Bakan'a, ''Benim adım İdris Naim mi? Çevir kazı yanmasın ise Emniyet Müdürü'ne sahip çıksaydın. Bak iki günde nasıl başınız bir tarafa, bedeniniz bir tarafa gitti. Atatürk'ü sevmek, onu doğru yere oturtmaktır'' dedi.

‘ATATÜRK’Ü SEVMİYORSAN DIŞARI ÇIK’
BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın ''Kimse sevmek zorunda da değil. Sever sever, sevmez sevmez'' demesine MHP'li milletvekilleri, ''Sayın Başkan müdahale edin, Atatürk'e hakaret ediyor. Atatürk'ü sevmiyorsa çıkacak dışarı'' diyerek tepki gösterdi.

MHP'li Nevzat Korkmaz, ''Eliniz kanlı, diliniz kanlı, sen Atatürk'e laf söyleyecek adam mısın?'' diye bağırdı. Önder, kimsenin Atatürk'e hakaret etmediğini, kimsenin kendilerine terbiye dersi veremeyeceğini belirterek, ''Sevdalık iki baştan olur. Falancayı seveceksin, filancaya söveceksin, böyle bir şey yok'' dedi.

Korkmaz, Önder'e, “Sana daha ne laf söylenecek. Bana bu kadar laf söylense burada 1 dakika oturmam. Çünkü yüz var'' dedi.

‘MARX İNSANLIĞIN EN YÜCE DEĞERİDİR’ DESEM…
Önder, ''Atatürk bu milletin en yüce değeridir. Sen böyle düşünüyor olabilirsin, ben de böyle düşünmem. Bunun için niye insanlığın Kabe'sini terk edeyim. Ben, 'Marx insanlığın en yüce değeridir. Bunu idrak etmeyenin burada durmaya hakkı yoktur' desem ne kadar ciddiye alınırsa ben de o kadar ciddiye alırım'' sözlerine Korkmaz ve MHP'liler tepkilerini sürdürdü.

‘HÂLA ARTİSLİK YAPIYORSUN’
''Kimsenin hoşgörü manifestosunu bilmek durumunda değilim, genel kabul gören değerler de umurumda değil'' diyen Önder'e, salonu terk eden Korkmaz, ''Hala artistlik yapmaya devam ediyorsun. Seni önce terbiyeye davet ediyorum'' karşılığını verdi.

Sırrı Süreyya Önder, konuşmasının kısıtlandığını belirterek, konuşma hakkı sağlanıncaya kadar konuşmayacağını söyledi.

‘BAKANSA BAKANLIĞINI BİLSİN’
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır'ın, ''devletin bakanına da saygılı ol'' demesine Önder, ''İnsana dolap beygiri diyen birine daha fazla saygı beklemeyin. Bakansa bakanlığını bilsin. Kimse bize parmak sallayamaz'' dedi.

Bakan Şahin, Önder'e, ''Parmak da sallar el de sallar. Gürültüyle bu memlekete hizmet ettiğini mi sanıyorsun'' karşılığını verdi.

ARA VERİLDİ AMA…
AK Parti Mardin Milletvekili Muammer Güler, tartışmaların sürmesi üzerine birleşime ara verdi. Tartışma verilen arada da sürdü.

BDP’Lİ VERİLDEN ÖZÜR
Aranın ardından konuşmasını sürdüren BDP’li Önder, ''İncittiğim vekiller olduysa özür dilerim'' dedi.