Komisyon'da 'önerge' gerginliği

TBMM İçişleri Komsiyonu'nda 'önerge' gerginliği yaşandı. Komisyon Başkanı Güler'in 192 önergeyi birleştireceğini söylemesi MHP'li Günal'ı çileden çıkardı. ''Ceberrut bir yönetim var'' bağıran Günal, İçtüzüğü yere atarak üzerine bastı.

Anadolu Ajansı 20.10.2012 - 01:58

Komisyon'da 'önerge' gerginliği

13 ilin 'büyükşehir' olmasına ilişkin tasarının görüşüldüğü TBMM İçişleri Komsiyonu yine bir tartışmaya sahne oldu.

Gerginliğin başlangıç noktası Komisyon Başkanı Muammer Güler'in, gelen 209 önergeden 192'sini birlikte işleme alacağını söylemesiydi.

Buna tepki gösteren MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, ''Öyle olmaz, her birini ayrı ayrı tek tek oylatacaksın'' dedi.

Günal, Güler'in, ''Hayır, birleştirerek oylatacağım'' sözleri üzerine, ''Yok öyle bir şey, bunu böyle yapamazsın'' diyerek bağırdı.

Başkan Güler'in, ''Bağırmayın'' uyarısı üzerine Günal, ''Bağırırsam ne olur'' karşılığını verdi.

Bu sırada, bütün MHP'li milletvekilleri ayağa kalkarak kürsünün önüne geldi.

Güler, tartışma uzayınca, toplantıya ara verdi. Aranın ardından tekrar toplanan komisyonda, tartışmaya devam edildi.

MHP'li Günal, ''Ceberrut bir yönetim var'' diye bağırarak, İçtüzüğü yere attı ve üzerine bastı. Günal'ın, Başkan Güler'e yönelik, ''Hadi beni attır dışarı, hadi attır, yetkin var. Bu, böyle bitmez. Hadi attırın, çıkmayacağım, verilecek cezama da razıyım'' demesi tansiyonu daha da yükseltti.

MHP'li Türkoğlu, istediği kadar önerge verebileceğini söyledi. MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, ''Size talimat verilmiş ve 'bunu bayrama kadar çıkartacaksınız' denmiş ama bu böyle olmaz'' ifadesini kullandı.

Başkan Güler, Erdoğan'ın, ''Ülkeyi bölmeye çalışıyorsunuz'' sözleri üzerine, ''Ülkeyi bölmeye çalışmıyoruz, kimin bölmeye çalıştığı belli, o sözünüzü geri alın'' diye konuştu.

Tartışmanın uzaması üzerine toplantıya tekrar ara verildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...