Astronomlar Güneş’e çok benzeyen iki yıldızın yörüngesinde dönen iki ‘süper-dünya’ keşfetti. Hawaii ve Avustralya’daki iki dev teleskoptan gelen verilere göre Güneş Sistemi’nde çok yakın olan iki gezegen Dünya’dan daha büyük ve kayalık.

İlişkili Haberler


Astrophysical Journal adlı bilimsel bültende yayımlanan iki raporda, iki gezegenin keşfiyle Dünya gibi yaşanabilir gezegen arayışında önemli bir adım atıldığı belirtildi.

California Üniversitesi’nden Steven Vogt ile Washington Carnegie Institution’dan Paul Butler liderliğindeki ekip, Hawaii’deki W M Keck Gözlemevi ile Avustralya’daki Anglo-Australian Telescope’un yıllar boyunca kaydettiği veriler kullanıldı.

Bilimciler, etrafında döndükleri yıldızda çekim gücünden kaynaklı ortaya çıkan hafif titremeleri ölçerek gezegenlerin hacim ve yörüngelerini hesaplamayı başardı.

Dünya’dan sadece 28 ışık yılı uzaktaki 61 Virginis kod adlı yıldızın yörüngesinde izlenen üç ‘düşük kütleli’ gezegen, Virgo takımyıldızı kümesi içinde çıplak gözle dahi görülebiliyor. Bu gezegenlerden en küçüğü Dünya’ya en çok benzetileni ve Dünya’nın kütlesinin beş katına sahip, Ayrıca bir gününü dört Dünya günü sürede tamamlıyor.

Diğer ‘süper-dünya’ ise 76 ışık yılı uzaktaki HD 1461 kod adlı yıldızın yörüngesinde tespit edildi. Toplanan kanıtlara göre gezegenin kütlesi Dünya’nınkinin 7.5 katı. Aynı yıldız sistemi içinde benzer iki gezegen daha olduğu düşünülüyor.

Dr. Butler, bu iki gezegen yıldızlarına yakın bir yörüngede döndükleri için, sıvı su ve yaşam varlığının söz konusu olabileceğini belirtti.