Köprü koşarak değil yürüyerek geçilecek

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Pazar günü koşulacak İstanbul Maratonu'nda Boğaziçi Köprüsü'nde rezonans riskini aşmak için katılımcıların köprüye gruplar halinde alınacağını ve köprünün yürünerek geçileceğini söyledi.

Anadolu Ajansı 14.11.2013 - 16:39

Köprü koşarak değil yürüyerek geçilecek

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) merkezini ziyaret etti.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, 17 Kasım Pazar günü yapılacak 35. Vodafone İstanbul Maratonu'nun Boğaziçi Köprüsü'nden de geçilerek koşulacağını belirten bir gazetecinin, ne tür tedbirler alındığı sorusu üzerine, "Gerekli tedbirler alınacak. Boğaziçi Köprüsü bir asma köprü olduğu için o kadar insan birden koşunca bir rezonans riski ortaya çıkıyor. Bu sorunun yaşanmaması için insanlar köprüye grup grup alınacak, koşma şeklinde değil yürüme şeklinde köprüden geçilecek. Köprüyü geçtikten sonra insanlar koşabilirler. Amaç bu şenliği herhangi bir tatsız olaya mahal vermeden tamamlamak" diye konuştu.

Yıldırım, İstanbul Boğazı'na yapılacak 3 köprüye ilişkin de köprü inşaatının son hız devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

"3. köprüyü çevre yollarıyla birlikte 2015 yılının ortalarında bitirmek ve İstanbullular'ın hizmetine sokmak istiyoruz. Buçok iddialı bir hedef, dünyada bir ilk olacak. Onun için 3 vardiya çalışılıyor çünkü İstanbul'un bir numaralı sorunu trafik. 3. köprü yapıldığında bütün büyük araçlar buradan geçip gece-gündüz gidecekler. Bu da araçların bekleme nedeniyle yaşadığı ekonomik kaybı önleyecek ve yine şehir içindeki trafiğin yükünü azaltacak."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...