Kozmik odaya böcek zırhı

Genelkurmay Başkanı’nın makam odası ve hemen bitişiğindeki çok gizli görüşmelerin yapıldığı kozmik odanın duvarları, yasadışı dinlemelere karşı tamamen çelik zırh alaşımlı panellerle kaplandı.

Haberler 05.10.2010 - 10:20

Genelkurmay Başkanlığı yasadışı dinlemelere karşı duvarlara çelik plakalar dahil bir dizi hassas tedbiri yürürlüğe koydu. Yakın geçmişte Genelkurmay Elektronik Sistemler (GES), İstihbarat, Harekat ve Adli Müşavirliği dahil bir çok birim, ortam dinlenmesiyle yasadışı izlenmişti.

Genelkurmay Başkanı’nın makam odası ve hemen bitişiğindeki çok gizli görüşmelerin yapıldığı kozmik odanın duvarları, tamamen çelik zırh alaşımlı panellerle kaplandı. Bazı duvarlar yeniden örüldü. Genelkurmay İkinci Başkanı ile Harekat ve İstihbarat başkanlarının makam odaları dahil, birçok odada benzer çalışmalar yapıldı.

Genelkurmay Karargâhı’nın yanı sıra kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve ordu komutanlıklarında da dinlemelere karşı önlem alındı. Hürriyet gazetesinin haberine göre böcek taramasından geçirilen birimlerde, dinleme frekanslarını önleyen jammer’lar devreye sokuldu.

Bu önlemler arasında, gazeteciler ve ziyaretçilerin, cep telefonu ve taşınabilir hafıza kartları ile karargâhlara alınmaması, telefon hatlarının gizli tutulması ve sık sık değiştirilmesi, personelin görev sırasında cep telefonuyla konuşmamaları gibi güvenlik önlemleri de bulunuyor.

Yasa dışı dinlemelerin mağdurları arasında Başbakan Tayyip Erdoğan, önceki Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, HSYK Başkanvekili Kadir Özbek ve HSYK üyeleri de bulunuyor. Yargıtay ve Danıştay santrallerinin dinlenmesi skandalı da kamuoyuna yansıdı.

Sayfa Yükleniyor...