'Kürt dili bölümü için başvuru gelmedi'

YÖK Başkanı, Mardin Üniversitesi bünyesinde Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü açılması için henüz başvuru gelmediğini belirterek "Biz o işe olumlu bakıyoruz'' dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.06.2009 - 15:28

'Kürt dili bölümü için başvuru gelmedi'

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Ortadoğu ülkeleriyle temas halinde bulunduklarını, yeni bir açılım içerisinde olduklarını belirterek, 'deki üniversitelerin bu ülkelerdeki üniversitelerle işbirliği yapmaları amacıyla zemin oluşturmaya çalışacaklarını söyledi.

YÖK Genel Kurulu, Özcan Başkanlığında YÖK'te toplandı. Toplantının sabahki oturumuna ara verildiğinde Genel Kurul üyeleri ve Özcan yürüyerek öğle yemeği için ÖSYM binasına geçtiler.

Bu sırada gazetecilerin sorularını yanıtlayan YÖK Başkanı Özcan, Danıştay'ın, YÖK'ün öğretim üyesi yetersiz fakültelere öğretim elemanı gönderilmesine olanak sağlayan kararının yürütmesini durdurmasına ilişkin kararının anımsatılması ve bu konuda yeni bir düzenleme, formül düşünüp düşünmediklerinin sorulması üzerine, ''Henüz karar vermedik. Belki düşünebiliriz. Sabah ki oturumda hiç konuşmadık, belki öğleden sonra olabilir'' dedi.

Özcan, Ortadoğu ülkeleriyle temasta bulunduklarını belirterek, şöyle konuştu: ''Yeni açılımlar içerisindeyiz. Suriye, Irak, İran'a gidiyoruz, Mısır ile görüşmelerimiz var. Yakında Suudi Arabistan'a gideceğiz, Birleşik Arap Emirlikleri'ne gittik. Hepsini dahil ediyoruz. Çünkü dışarıya açılmak zorundayız. Biz hep bu işi Türkiye'de kendi zeminimizde yapıyoruz, dünyanın diğer üniversiteleriyle karşılaştırdığımızda nerede olduğumuzu pek bilmiyoruz. Bu ülkelerde öğrenci potansiyeli var. Mesela Birleşik Arap Emirlikleri'nde yaklaşık 2 bin 500 doktora öğrencisi potansiyeli var ve bu ülkeye diğer ülkelerden gelen çok öğrenci var. Biz ondan da pay alalım diyoruz. Kim bize böyle olanaklar verirse, Türk üniversitelerine kucağını açarsa neden gitmeyelim. İmkan varsa faydalanmak isteriz. Bunun imkanlarını araştırıyoruz. Bizim üniversitelerimizin oradaki üniversitelerle işbirliği yapması için zemin hazırlıyoruz. Üniversitelerimizin oraya gidişini kolaylaştırmak için zemin hazırlıyoruz.''

YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan, ''Mardin Üniversitesi bünyesinde Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü açılması için başvuru yapıldığının'' hatırlatılması üzerine, ''Bize henüz başvuru gelmedi. Gelsin bakarız. Biz o işe olumlu bakıyoruz'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...