Radikal gazetesine konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İsrail ordusunun Gazze’ye yardım götüren gemilere yaptığı operasyonu değerlendirdi.

Numan Kurtulmuş, kısaca şunları söyledi:

“Olanları televizyondan izledim. Gece yarısından itibaren gemideki insanlar ‘Etraftan geliyorlar. Yok mu kurtaran?’ diye feryat ederken Türkiye’den hiçbir resmi açıklama gelmedi. Dört buçuk saat sonra İsrail askerleri müdahale etti.

İnsanlar kurbanlık koyun gibi İsrail’in insafına bırakıldı. Akdeniz’de görevli gemilerimiz, jetlerimiz harekete geçirilebilirdi. Hem konvoy sahipsiz bırakıldı, hem de diplomatik ve askeri ihmaller görüldü.

İsrail’in büyükelçisi neden ‘persona non grata’ yani istenmeyen adam neden ilan edilmedi? İsrail’le askeri anlaşmalar en azından bu olayın soruşturması sonuçlanana kadar neden askıya alınmadı?

Mavi Marmara saldırısı ile Sabra, Şatila saldırılarının farkı yok. Saldırıya uğrayan Mavi Marmara gemisi değil, Türk devletidir. Bu defa uluslararası imkânlar harekete geçirilebildi ama ne yazık ki bir sonuç alınamadı.”