Kuzey Kutbu'nun zenginliği

Kuzey Kutbu çevresindeki sekiz ülkenin temsilcileri, bölgesel doğal kaynakların yönetimi ve iklim değişikliğinin etkilerini tartışmak üzere bugün Grönland'da toplanıyor.

13.05.2011 - 11:57

Başkent Nuuk'taki zirveye ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın yanı sıra Kanada, Rusya, Norveç, Finlandiya, İzlanda, İsveç ve Grönland'ın dış ilişkilerinden sorumlu Danimarka'dan yetkililer katılıyor.

Amerika Birleşik DevletleriZirvede Kuzey Kutup Bölgesi'nde yaşayan yerli halkların temsilcileri de yer alıyor.

Kuzey Kutbu'nun giderek ısınıyor olması, av mevsimini kısalttığı için avcıların geçim kaynakları da giderek daha fazla tehdit altında kalıyor.

Ancak doğal kaynakların ticari işletime açılmasının, bölgede yaşayanlara yeni iş olanakları yaratması umuluyor.

Uzmanlar, dünyada keşfedilmemiş doğalgaz ve petrol rezervlerinin beşte birinin Kuzey Kutup Bölgesi'nde olduğuna inanıyor.

Görüşmeler sırasında, küresel ısınma nedeniyle buzların erimeye başladığı bölgenin balıkçılık, turizm, petrol ve mineral arama çalışmalarına açılmasına yönelik kurallar belirlenmeye çalışılacak.

Ancak Kuzey Kutbu'nun hassas ekosistemini koruyacak şekilde politikalar geliştirilmesi amaçlanıyor.

Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi CSIS'den Kuzey Kutbu uzmanı Heather Conley, zirvenin tarihi bir nitelik taşıdığı, zira ilk kez bakanlıklar düzeyinde bir toplantıya ABD Dışişleri Bakanı'nın da katılacağı yorumunu yaptı.

Conley'e göre bu zirve, Kuzey Kutbu'nda uluslararası işbirliğini güçlendirme ve derinleştirme yolunda bir dönüm noktası.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...