Erdoğan'a hakaret gerekçesiyle tutuklanan liseliye tahliye

Konya'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret suçundan tutuklanan 16 yaşındaki lise öğrencisi yapılan itiraz sonucu tahliye edildi. Cezaevi çıkışı konuşan genç, ''Biz terörist değiliz. 'Faşist, gerici baskılara boyun eğmeyeceğiz, bizler Mustafa Kemal'in askerleriyiz' dedik. Bu yüzden de içeri atıldık" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.12.2014 - 14:13

Erdoğan'a hakaret gerekçesiyle tutuklanan liseliye tahliye

Konya'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanan lise öğrencisinin avukatlarının karara itirazı sonucu 2. Sulh Ceza Mahkemesi, çocuğun tahliyesine karar verdi.

16 yaşındaki liseli genç, tutuksuz yargılanacak.

Halkçı Liseliler Grubu üyesi gençler, Kubilay'ın şehit edilişinin 84. yılı dolayısıyla 23 Aralık Salı günü Gedavet Parkı'nda basın açıklaması yapmıştı.

Grup adına açıklama yapan Meram Endüstri Meslek Lisesi 11. sınıf öğrencisi M.E.A. (16), Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla, bir gün sonra polis tarafından okulunda gözaltına alınmıştı.

Tahliye kararını değerlendiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geç de olsa hatadan dönülmesinin güzel olduğunu söyledi.

ANNESİ SEVİNÇ GÖZYAŞLARI DÖKTÜ

Konya Adliyesi'nde bekleyen M.E.A'nın annesi Nazmiye G, kararı duyduğunda sevinç gözyaşları döktü.

Kendisine destek için Adliyeye gelen CHP Konya Kadın Kolları üyelerine sarılan M.E.A'nın annesi, tahliye kararına ilişkin görüşleri sorulması üzerine; "Ne söyleyebilirim ki beklediğim oldu" dedi.

Lise öğrencisi M.E.A'nın avukatı ve CHP Konya İl Başkan Yardımcısı Barış İspir,  "Tahliye kararı çıktı. Karar savcılığa ulaştı. Şu an infaz için, öğleden önce tahliyesi için uğraşıyoruz" diye konuştu.

CEZAEVİ ÖNÜNDE DAVUL VE ZURNAYLA KARŞILANDI

Avukatların karara itirazı sonucu 2. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tahliyesine karar verilen M.E.A'nın annesi Nazmiye Gök ve yakınları, Konya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu önüne geldi.

Bir süre sonra tahliye edilen M.E.A, cezaevi önünde bekleyenler tarafından davul ve zurna eşliğinde karşılandı. M.E.A, annesi ve yakınlarına sarılarak, sevincini paylaştı.

Gazetecilere açıklama yapan M.E.A, olayın ardından kendisine destek olan ailesine ve CHP Gençlik Kolları üyelerine teşekkür etti.

"BİZ TERÖRİST DEĞİLİZ"

M.E.A, "Biz terörist değiliz. Bu yola çıkarken bir söz verdik; 'Bu yoldan dönmeyeceğiz' dedik. 'Faşist, gerici baskılara boyun eğmeyeceğiz, bizler Mustafa Kemal'in askerleriyiz' dedik. Bu yüzden de içeri atıldık" ifadelerini kullandı.

M.E.A'nın bu sırada duygulandığı gözlendi.

İki gün boyunca yaşadıklarının sorulması üzerine M.E.A, "Her şey zaten göz önünde. Çok fazla bir şey söylemenin anlamı yok. Bize gözdağı verildi" dedi.

"ÇOCUĞUMLA GURUR DUYUYORUM"

CHP Gençlik Kolları, Kadın Kolları ve milletvekilleri ile kendilerine destek olanlara teşekkür eden anne Nazmiye Gök ise "Çocukların yeri cezaevi değil, onların okullarda, sıralarda oturması gerekir. 3 gün boyunca ağlamadım, yine ağlamıyorum. Sevinçten ağlıyorum sadece. Ben çocuğumdan utanmıyorum, çocuğumla gurur duyuyorum" diye konuştu.

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç da iki gün önce M.E.A'nın okulundan emniyet güçleri tarafından alınarak götürüldüğünü belirtti.

"ÇOCUKLARIMIZI MAHKUM ETMEYELİM"

Tutuklama kararının vicdanları acıttığını ifade eden Özkoç, şunları kaydetti:

"M.E.A, Türkiye'nin bir evladı ve çocuğudur. O gün bugündür annenin, ailenin gözleri yaşlıdır ve biz CHP örgütü olarak kardeşimizin arkasında durduk. Biz bu olayı siyasete alet etmedik. Özgürlüğe kavuşmasını istedik. M.E.A, bugün bir eleştiri yüzünden, sadece söylediği bir söz yüzünden 2 gündür tutuklu bulunuyor. Hem ülkemizdeki sağduyu hem de arkadaşlarımızın, gençlik kollarımızın, örgütümüzün, Genel Başkanımızın sağduyusu sayesinde, hem de M.E.A'nın tertemiz ailesi ve tertemiz yüzü sayesinde gerçekler ortaya çıktı. Hukuka karşı bir nebze güvenimiz tekrar arttı. Ben böyle bir anneye, böyle bir evlat yetiştirdiği için teşekkür ediyorum. Ülkemizde bir daha çocuklarımızın üzerinde böyle oyunlar oynanmasın, çocuklarımız mahkum edilmesin. Her şey söyleyebilelim ama asla çocuklarımızı mahkum etmeyelim."

M.E.A, ardından arkadaşlarıyla cezaevi önünde özçekim yaptıktan sonra ayrıldı.

Sayfa Yükleniyor...