AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal'dan, jüri üyelerinin karara varması beklenen ABD'deki yargılamayla ilgili değerlendirme geldi.

Mehmet Hakan Atilla'nın sanık, Rıza Sarraf'ın ise tanık olduğu davayla ilgili "Sarraf davasında sona yaklaşıldı. Bülent Arınç’ın 'plaket verilmesi yanlıştı' çıkışı oldu. Yorumunuz nedir?" sorusuna Ünal şu yanıtı verdi:

"Öncelikle temel yanlışları görelim. Bizim açımızdan ABD’deki davada, Türkiye'yi yagılamaya dönük ve üst mahkemeymiş gibi bit tutum içine girilmesi egemenlik ihlalidir.

ABD’deki yargılamanın, uluslarası hukuk hatta doğal hukuk açısından hiçbir karşılığı yok. Yanlışı konuşacaksak bu davanın kendisi yanlış. 

17-25 Aralık bir yargı ve emniyet darbesiydi. Nihai amacı, bir takıım iddialar üzerinden hükümeti alaşağı etmekti. Amaç bu iken bunun sonuçları hakkında konuşmak doğru değil. Adalet ya da hakkaniyet ortaya çıkması söz konusu değil. Sonuçları üzerinden hükümeti devirmeyi hedefleyen bir durum. Ancak şu doğruyu konuşabiliriz; kolluğu, savcısı, hakimi, polisi ve medyası paralel olan bir yargı darbesiydi..."