Mangada ‘aşırı’ sekse sansür

Japon çizgi romanları 'manga'larda artık tecavüz, çocuklarla sevişmek gibi bölümlerin bulunduğu parçalar sansürlenecek.

17.12.2010 - 15:43

Mangada ‘aşırı’ sekse sansür

Reşit olup olmadığı bile belli olmayan eşcinsel delikanlıların seviştiği çizgi romanlar ebeveynlerin çocuklarının okumasını isteyeceği cinsten kitaplar olabilir ancak Japonlar bazen gözleri yerinden çıkaracak kadar ilginç manga ve anime karelerine yakın zamana kadar tolerans göstermişti.

Şimdiyse ülkenin muhafazakar politikacıları bu çizgi roman ve filmleri sansürlemek istiyor ancak eleştirmenler kararın ülkenin hızla büyüyen birkaç endüstrisinden biri olan bu sektörü baltalayacağını öne sürüyor.

Tokyo Belediye Meclisi; içinde ergenlerin olduğu ve çocuklarla cinsel ilişki, tecavüz gibi uç seks görüntü ve tasvirleri bulunan Japon animasyonlarının satılmasını ve kiralanmasını yasakladı. Bu haftadan itibaren başlayacak uygulamayla 18 yaş altındakiler arasındaki ensest ilişkiyi yücelten yayınlarda da "ahlak bozucu" ibaresi yer alacak.

Artık popüler kültürün bir parçası olan mangalar genellikle savaş, ticaret ve politika gibi karmaşık konuları inceleyor ve hem çocuklar hem büyükler tarafından okunuyor. Marx'ın Kapital'i, Tolstoy'un savaş ve Barış'ı, Hitler'in Kavgam'ı ve Şekspir'in Kral Lear'ı gibi birçok klasik bile manga formunda yeniden yayınlandı.

Mangalarda fetişler, ensest, sert seks ve çocuğa benzer kadınların erotik çizimleri gibi temalar sıkça kullanılıyor. Bunların arasında genç kadınlara hitap eden genç erkekler arasındaki idealize homoerotik ilişkileri anlatan 'Erkeklerin aşkı' adlı bir tür de var.

Bu gibi konular özellikle çocukları kötü etkilediği düşüncesi ve bazı seri katillerin mahkemelerde mangalardan alıntı yapması gibi nedenlerle mangalara karşı bir öfke oluştu. Ancak bu yargılara rağmen Japonya'da suç oranları diğer ülkelere göre çok daha düşük.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...