Marmara Denizi'nde kargo gemisi battı | Bakanlıktan açıklama: Bugün dalış gerçekleştirilecek

İmralı Adası güneyinde batan kuru yük gemisindeki mürettebatın yakınları kriz merkezindeki bekleyişini sürdürürken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan yeni bir açıklama geldi. Bakanlık, bugün batığa dalış faaliyeti gerçekleştirileceğini, kayıp 6 mürettebatı arama-kurtarma faaliyetlerinin denizde ve sahilde devam edeceğini duyurdu.

Marmara Denizi'nde kargo gemisi battı | Bakanlıktan açıklama: Bugün dalış gerçekleştirilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan Denizi'nde batan gemi ile ilgili son durum değerlendirmesi yapıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

"Bakanlığımız Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezine uydu yardımlı arama kurtarma sisteminden (COSPAT-SARSAT) Batuhan A gemisine ait acil durum sinyali alınmıştır. İvedilikle Tüm deniz ve hava arama kurtarma unsurlarına bildirim yapılarak deniz olayı bildirilmiş, Türk Radyo vasıtası ile bölgedeki gemilere duyurular yapılmaya başlanmıştır.

Gemiye yapılan telsiz çağrılarına cevap alınamamaı üzerine, Liman Yönetim Bilgi Sitemi üzerinden, geminin acentasının yapmış olduğu gemiye ait personel listesi beyanındaki tüm denizcilerimizin, İnsanları Bilgi Sistemi'ndeki mobil cep telefonları ile temas kurulmaya çalışılmış malasef herhangi bir yanıt alınamamıştır.

Tekraren tüm arama kurtarma unsurlarına, geminin EPİRB cihazından alınan COSPAT-SARSAT acil durum sinyalinin, geminin batmış olması nedeniyle otomatik olarak uydu sinyali göndermiş olabileceğinin kuvvetle muhtemel olduğu bilgisi verilerek, uydudan alınan gemi pozisyonuna ilaveten Ulusal Otomatik Tanımlama Sistemimizden alınan geminin son pozisyonuda paylaşılmıştır.

Yapılan çalışmalar neticesinde, sonar görüntüsü ile deniz yüzeyinin elli bir metre altında tespit edilen geminin, gece Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğümüzce ROV cihazı ile yapılan sörveyinde Batuhan A gemisi olduğu kesinleşmiştir.

Bugün sabah saatlerinden itibaren anılan batığa dalış faaliyeti gerçekleştirilecek olup, denizde ve sahilde arama kurtarma faaliyetlerine de aralıksız devam edilecektir."

AİLELERİN BEKLEYİŞİ SÜRÜYOR

Bursa'nın Karacabey ilçesine bağlı Kurşunlu Mahallesi'nde oluşturulan kriz merkezine, batan gemide bulunan mürettebatın yakınları da geldi. 69 metrelik Batuhan A isimli kargo gemisinin battığı yer tespit edilirken, mürettebattan halen haber alınamadı. AFAD, NAK, ANDA, jandarma, polis dalgıç ve AKUT ekipleri arama-kurtarma çalışmalarına aralıksız devam ederken, gemi mürettebatının yakınlarının umutla bekleyişi sürüyor.

Batan gemideki 6 kişiye ulaşmak için Bursa'dan Bandırma'ya kadar uzanan koylar taranırken, aile yakınları gelecek haberleri kriz merkezinde bekliyor.

VİDEO: MARMARA DENİZİ'NDE BATAN GEMİ SU ALTINDA GÖRÜNTÜLENDİ

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...