NTV

Mavi Bayraklı Ayanis sahili çöplüğe döndü

DHA

Türkiye

Türkiye'nin denize kıyısı olmadan Mavi Bayrak alan tek plajı Van Gölü Ayanis sahili bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle çöp yığınlarına teslim oldu.

İlişkili Haberler

Türkiye'nin "Mavi Bayraklı" plajlarından Van Gölü'nün Ayanis sahili çöplüğe döndü.

Ayanis sahili, denize kıyısı olmadığı halde Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından geçen yıl "Mavi Bayraklı" plaj kapsamına alınmıştı.

Tuşba Belediyesi, Mavi Bayrak almasının ardından tarafından sahilde, Avrupa standartlarında konaklama mekanları ve 200 metre genişliğinde plaj oluşturulacağını belirtmişti.

Ancak, Türkiye'nin 454 Mavi Bayraklı plajından biri olan Ayanis sahili ilgisizlik nedeniyle çöp yığınlarına teslim oldu.

Geçen yıl TÜRÇEV tarafından listeye alınan yaklaşık 4 kilometrelik kumsalı bulunan Ayanis sahilinde, özellikle piknikçilerin çöplerini atabilecekleri konteynerler olmadığı için çöp yığınları oluştu.

Vatandaşlar da bölgedeki kirliliğe tepki gösteriyor. 

DENİZE KIYISI OLMAYAN TEK MAVİ BAYRAKLI

Dünya genelinde 46 ülkede uygulanan "Mavi Bayrak Programı" kapsamında, Türkiye geçen yıl 444 olan Mavi Bayraklı plaj sayısını 454'e yükseltti.

Bu sayıyla Türkiye, 454 plajı ile 2017'de dünya üçüncüsü oldu. Van Gölü'nün Ayanis sahilleri ise denize kıyısı olmamasına rağmen Mavi Bayrak alan tek sahil olarak kayda geçmişti.

ETİKETLER