NTV

Meclis 'yasadışı dinlemelere' el koydu

Türkiye

Yasa dışı telefon ve ortam dinlemelerini araştırmak için komisyon kurulması önerisi bütün parti gruplarının desteğiyle Meclis'te kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu'nda, haberleşme özgürlüğü ve özel hayatın gizliliğinin ihlaline ilişkin Meclis Araştırma Komisyonu kurulması kabul edildi.

Bütün parti gruplarının desteğiyle kurulan komisyon, yasadışı telefon ve ortam dinlemelerinin yanı sıra kişilerin özel yaşamlarına ait yasadışı görüntü kayıtlarını da mercek altına alacak.

3 ay boyunca görev yapacak olan komisyon, yasadışı kayıtların çeşitli medya ortamlarında yayınlanması gibi suç teşkil eden faaliyetlerin nasıl ve hangi araçlar kullanılarak yapıldığını, bu araçların nasıl temin edildiğini, bu konuda mevzuatta herhangi bir eksiklik olup olmadığını araştıracak.

Dinlemelerin yasal sınırlarda nasıl yapıldığına ilişkin uzmanlarından bilgi edinilecek.

Başbakan Erdoğan’ın NTV-STAR özel yayınında “Ofisimde böcek bulundu, ben de dinlendim” açıklamasının ardından AK Parti harekete geçmişti. AK Parti'nin araştırma komisyonu oluşturulmasına yönelik önergesi bugün Meclis'te görüşüldü ve kabul edildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise NTV'ye verdiği röportajda 'yasadışı dinleme' konusunda yasa tasarısı hazırlığında olduklarını söylemişti.