Melek 11 yaşına kadar yaşayabilecek

Sinir sisteminin doğumsal hasarı nedeniyle 7 yaşında olmasına rağmen 2 yaşında görünen Melek'in vücudu gelişmiyor. Doktorların 11 yaşına kadar yaşayabileceğini söylediği Melek'in annesi "Kızımın büyümesini istemiyorum'' dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 18.12.2008 - 21:53

Melek 11 yaşına kadar yaşayabilecek

Hatay'da yaşayan 7 yaşındaki Melek Olgar, ender rastlanan ve sinir sistemindeki doğumsal bir hasar olan ''Hallerman-Streiff'' hastalığı nedeniyle en çok 11 yaşına kadar yaşayabilecek. Hastalığı nedeniyle 7 yaşında olmasına rağmen 2 yaşındaki bir çocuk görümündeki Melek'in vücudu gelişmiyor, gözleri yüzde 50 oranında görüyor, dişleri çürüyor, saçları çıkmıyor.

Melek'in anne ve babası ise kızlarının çaresiz hastalığı karşısında acıların en büyüğünü yaşıyor. Antakya'nın merkeze bağlı Dikmece köyünde yaşayan, 18 yıllık evli Mehmet ve Gülcan Olğar çifti, 4 çocuklarının en küçüğü olan Melek'in ölüme her geçen gün biraz daha yaklaşmasını çaresizlik içinde izlediklerini söylediler.

3 AYLIK OLUNCAYA KADAR NORMALDİ
Anne Gülcan Olgar, kızının doğum ağırlığının 1 kilogram olduğunu, 3 aylık oluncaya kadar da normal gelişim gösterdiğini belirterek, şunları söyledi: ''3'üncü aydan sonra kızının gözlerinde bir tuhaflık fark edip doktora götürdüğümde onbinde bir rastlanan genetik bir iskelet hastası olduğunu öğrendim. Doktorlar bu hastalığın ayrıntılarını anlattığında ise ikinci kez yıkıldım. Meleğimin boyunun uzamayacağını, yaşıtları gibi zeka düzeyine sahip olamayacağını ve gözlerinin görmeyeceği, tedavisinin de mümkün olmadığını söylediler.''

Melek'in katı hiçbir yiyeceği yiyemediğini, sadece sıvı gıdalarla beslendiğini belirten anne Olgar, maddi sıkıntı nedeniyle bazı günler bu gıdaları bile alabilmekte zorlandıklarını vurguladı.

'KIZIMIN BÜYÜMESİNİ İSTEMİYORUM'
Gözleri yüzde 50 oranında görmeyen, dişleri çürüyen ve saçları çıkmayan kızının gözleri önünde her gün eridiğini belirten Olgar, şöyle devam etti:

''Kızımın bu halde olması beni kahrediyor. Ancak asıl üzen ise 'doktorların 11 yaşına kadar yaşayabilir demesi' Melek şu an 7 yaşında ve doktorların dediğine göre kızımla vakit geçirebileceğim sadece 4 yılım kaldı. Kanım, canım olan kızımın öleceği günü bilmek çok acı. Bu halde kalsın büyümesin, ama gözümün önünde olsun istiyorum. Meleğim asla 11 yaşına gelsin istemiyorum.''

HASTALIĞA HENÜZ ÇARE BULUNAMADI
Antakya Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Edip Gali ise Hallerman-Streiff sendromunun genetik bir rahatsızlık olduğunu, gelişen tıp imkanlarının bile bu hastalığa henüz çare bulamadığını söyledi.

Bu hastalığın ilk olarak 1893 yılında tanımlandığını ve 1950'de üç vakanın tespit edildiğini vurgulayan Gali, şunları kaydetti:

''Bu hastalıkla mücadele yaş ilerledikçe güçleşiyor. Hastalık nedeniyle kemikleşmede gecikme, zeka geriliği, görme kaybı, yüz hatlarında bozulmalar oluyor. Hastaların çoğunda alında çıkıklık, çenede düşüklük ve dişlerde bozulmalar görülüyor. Ayrıca yaşın ilerlemesiyle de hastalar, solunum yetmezliği nedeniyle kaybediliyor.''

Sayfa Yükleniyor...