'Memura grev hakkı' çalıştayı

Hükümet ile MEMUR-SEN, 'memura grev hakkı' için 2 günlük çalıştayda bir araya gelecek. Kamu-Sen ve KESK ise, 'Varolan bir hakkı tartışmayız' gerekçesiyle çalıştaya katılmayacak.

07.02.2010 - 22:45

'Memura grev hakkı' çalıştayı

Hükümet ile memur sendikaları arasında yürütülen toplu görüşmelerde varılan uzlaşma doğrultusunda 9-11 Şubat tarihleri arasında ''Kamu Görevlilerinin Sendikal ve Demokratik Hakları Çalıştayı' düzenlenecek.

'Varolan bir hakkı tartışmayız' diyen KESK ve Kamu-Sen çalıştaya katılmayacak. Her iki sendika, hükümetin, öncelikle memurla toplu sözleşme masasına oturması gerektiği dile getiriyor.

KESK Genel Başkanı Sami Evren, Anayasa'nın 90. maddesi, uluslararası sözleşmeler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları doğrultusunda kamu görevlilerinin grevli, toplu sözleşmeli sendika hakkı bulunduğunu, bu konudaki tek engelin siyasi irade olduğunu ileri sürdü.

Evren, çalıştayla var olan hakları tartışmaya açmak yerine siyasi iradenin bir an önce sendikalarla toplu sözleşme masasına oturması gerektiğini kaydetti.

MEMUR-SEN ise, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın açılışını yapacağı ve kamu görevlilerinin sendikal haklarının ele alınacağı çalıştaya katılacak.

Bolu Abant'ta gerçekleştirilecek çalıştayın açılışında, Devlet Personel Başkanı Mehmet Tekinarslan, Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Genel Müdürü Prof. Dr. Eyüp İspir, MEMUR-SEN Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da birer konuşma yapacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...