MGK sonrası yazılı açıklama

MGK toplantısı sonrası yapılan açıklamada, "Rusya'nın ülkemizin meşru tutumuna karşı gösterdiği tavır değerlendirilmiş, bu durum karşısında Türkiye'nin alacağı tedbirler görüşülmüştür" denildi.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 18.12.2015 - 21:03 | Son Güncelleme : 18.12.2015 - 21:21

MGK sonrası yazılı açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılan toplantı sonra erdi.

MGK Toplantısı'nın ardından yapılan açıklamada, toplantıda vatandaşların huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanmasına müteallik hususların görüşüldüğü, milli güvenliğe yönelik iç ve dış tehditlerin kapsamlı bir şekilde değerlendirildiği ifade edildi.

Açıklamada, Paralel Devlet Yapılanması'yla yurt içinde ve yurt dışında sürdürülmekte olan mücadelenin kararlılıkla devam ettirileceğinin teyit edildiği vurgulandı. 

Ülke genelinde kamu düzenini bozmak amacıyla terör saldırıları ve provokatif eylemler gerçekleştiren, bilhassa Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde mukim vatandaşlara yönelik baskı ve şiddet uygulayan bölücü terör örgütüyle mücadeleye, terör sona erdirilinceye kadar kararlılıkla devam edileceği belirtilen açıklamada, "Terörle mücadeleden, bölgede yaşayan vatandaşlarımızın olumsuz etkilenmesine müsaade edilmeyeceği vurgulanmıştır" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, "Dini, mezhebi, etnik kavram ve hassasiyetleri istismar eden tüm terör örgütleri ve bunlara destek veren odaklarla, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da 'hukukun üstünlüğü ilkesi' çerçevesinde, ayrım gözetilmeksizin mücadeleye devam edileceği belirtilmiştir" değerlendirmesinde bulunuldu.

"Suriye'de yaşanan ihtilafa dair son gelişmeler ve Suriye kaynaklı tehditlerin, gerek ülkemizin gerekse bölgenin güvenlik ve istikrarına etkileri, önümüzdeki dönemde alınabilecek tedbirler ile müttefiklerimiz ve uluslararası toplumla işbirliğimiz gözden geçirilmiştir" ifadesinin yer aldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Beşeri değerlere, başta İslam olmak üzere tüm inançlara ve insanlığın ortak mirasına karşı suç işleyen DEAŞ terör örgütüyle mücadelenin, bölge ülkeleri ve uluslararası toplumla işbirliği içerisinde sürdürülmesinin önemine dikkat çekilmiştir. 

Irak'ta yaşanan son gelişmeler, bölge güvenliği açısından gözden geçirilmiş, Irak'ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini tehdit eden DEAŞ ve benzeri terör örgütlerine karşı Irak halkının yanında olduğumuz teyit edilmiştir."

"Kıbrıs'ta müzakere sürecinde yaşanan son gelişmeler de değerlendirildi"

Rusya'nın Suriye'deki rejimle birlikte bölgede yürüttüğü faaliyetler ile bu faaliyetlerin yol açtığı, mülteci konusu dahil, tüm insani meseleler hakkında Kurul'un bilgilendirildiği belirtilerek, "Rusya'nın ülkemizin meşru tutumuna karşı gösterdiği kabul edilemez tavır değerlendirilmiş, bu durum karşısında Türkiye'nin aldığı ve alacağı tedbirler ayrıntılı olarak görüşülmüştür" bilgisine yer verildi.

Bayırbucak bölgesinde yaşayanlar dahil, Türkmenlerin durumunun ele alındığı vurgulanarak, "Sınırlarımızın dışında bulunan soydaş ve akraba topluluklar ile ılımlı muhaliflerin yaşadığı sorunlar karşısında duyarsız kalınmayacağı ifade edilmiştir" değerlendirmesinde bulunuldu. 

Açıklamada, Kıbrıs'ta müzakere sürecinde yaşanan son gelişmelerin, bölge güvenliği ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin hak ve menfaatlerinin korunması çerçevesinde ele alındığı bildirildi. 

Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde son dönemde meydana gelen olumlu gelişmeler ve üyelik sürecinin yeniden canlanmış olmasından duyulan memnuniyetin dile getirildiği kaydedildi. 

Sayfa Yükleniyor...