CHP’yi ziyaret eden AK Parti Grup Başkanvekilleri Bekir Bozdağ, Ayşenur Bahçekapılı, Suat Kılıç, Nurettin Canikli ve Mustafa Elitaş daha sonra MHP’ye gitti.

İlişkili Haberler


AK Parti Grup Başkanvekilleri MHP Grup Başkanvekilleri Oktay Vural ve Mehmet Şandır ile görüşmesi yaklaşık 45 dakika sürdü.

Görüşmenin ardından açıklama yapan MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, şunları söyledi:

"AK Parti, MHP'nin bundan sonraki süreçle ilgili tavrını sordu. Bize Meclis'te bir komisyon kurulması yönünde teklif getirdiler, biz de zaten böyle bir komisyon kurulmasını ve TBMM'de mutabakat sağlanmasını istiyoruz.

Ancak CHP bazı şartlar ileri sürüyor ve komisyona katılmayacak. AK Parti'nin de bu şartları kabul etmediği görünüyor.

AK Parti'nin diğer partilerle de yaptığı görüşmeler sonucundaki açıklamasına bakarak bir değerlendirme yapacağız. Başın örtülmesi sorununun bir toplumsal sorun olmaktan çıkarılması ve bu sorunun çözülmesini istiyoruz. Adına ister 'başörtüsü' ister 'türban' densin. Hiç bir bahaneye sığınmadan, kamuoyu hizmetlerinin sunulmasında eşitlik ilkesine sadık kalarak, üniversitelerde başörtüsü sorunun giderilmesine biz varız ve buradayız. Sayın Genel Başkanımız'ın açıklaması da budur. MHP'nin çözüm önerisi de Sayın CHP'nin, Sayın AK Parti'nin genel başkanlarının masasında beklemektedir. Mecliste bir mutabakatla bu konuda anayasa değişikliği yapılmasının doğru olacağı kanısındayız.

Ancak bu toplumsal mutabakatın temin edilmesi sorumluluğu iktidar partisine aittir. Türkiye'yi tek başına yöneten iktidar, toplumsal sancıya dönüşen bu sorunu görüşmek için Mecliste bir mutabakat temin etmelidir. Biz, MHP olarak bu sorunun çözülmesini başından bu yana istiyoruz.

Bugün, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun meydanlarda ifade ettiği, 'türban sorununu biz çözeriz' sözünden sonra yeniden siyasi istismar konusu yapılan üniversitelerde başörtüsü sorununun, çözülmesi ile ilgili bir çıkış yolu arıyoruz. Bu çıkış yolunda MHP'nin bir irade beyanı vardır. Bu sorun çözülmelidir ve bu çözüme biz katkı vereceğiz.

Sorunun çözüm yeri Meclis'tir. YÖK'ün aldığı bir takım tedbirlerle bu sorunun çözüleceğini söyleyen siyasetçiler, topu taca atamaktadır, sorumluluktan kaçmaktadır. Sorun, toplumsal sorundur. Toplumun sorunlarını çözmekle sorumlu olan yer de TBMM'dir, siyaset kurumudur ve başta iktidar partisidir.

Şimdi sorun üniversiteler. Yeni bir sorun alanı yaratmanın gereği yok."