Mimar Sinan çalışanlarından 'ODTÜ' tepkisi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim elemanları ve idari çalışanları, Göktürk-2 uydusunun fırlatılması sırasında meydana gelen olaylar nedeniyle 'polis şiddetini' kınayan bir basın açıklaması yaptı.

27.12.2012 - 23:22

Mimar Sinan çalışanlarından 'ODTÜ' tepkisi

Göktürk-2 uydusunun fırlatılma töreni sırasında ODTÜ üniversitesinde yaşanan olaylar Türkiye'nin gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

ODTÜ yönetiminin polisi eleştiren açıklamalarının ardından; aralarında İTÜ, Galatasaray Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi'nin de olduğu üniversiteler ortak bir bildiri yayımlayarak öğrencilerin 'şiddet' eylemini ve ODTÜ yönetimini eleştirdi.

Bu gelişme, üniversite öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin tepkisine neden oldu, Galatasaray Üniversitesi ve İTÜ'de protesto gösterileri düzenlendi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) öğretim elemanları ve idari çalışanları da yaptıkları basın açıklamasıyla polisin üniversite öğrencilerine uyguladığı şiddeti kınadı.

Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"ODTÜ olaylarıyla ilgili öğrencileri suçlayan ortak bir deklarasyonun yayımlandığını ve üniversitemizin de bu deklarasyonda imzasının bulunduğunu basından öğrendik. Söz konusu açıklamanın içeriğinin üniversitemiz birimlerine danışılmadan oluşturulduğunu belirtir, konuyla ilgili görüşümüzü kamuoyunun bilgisine sunarız:

Geçtiğimiz günlerde ODTÜ yerleşkesinde meydana gelen olaylarda polisin öğrencilere ve üniversite mensuplarına uyguladığı şiddeti kınıyoruz. Üniversite içerisinde öğrenciler, öğretim elemanları ve idari çalışanların ifade özgürlüğü ve protesto hakkı hangi siyasi görüşten olurlarsa olsunlar engellenmemelidir.

Olayların akabinde medyadan takip ettiğimiz üzere söz konusu şiddete maruz kalan öğrenciler, öğretim elemanları, üniversite çalışanları ve ODTÜ Rektörlüğü’ne yönelik açıklamaların, yetkili kişilerin üniversiteye ve öğretim elemanlarına hitap ederken seçtiği öfkeli dilin, demokratikleşme sürecine herhangi bir biçimde katkıda bulunması mümkün değildir.

Demokratik kültürün ve üniversitenin asli değerleri olan kamusal özgürlük haklarının önce polis tarafından ihlal, ardından siyasi iktidar düzeyinde inkar ediliyor olmasını kabul edemeyeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunar, diğer üniversitelerin çalışanlarını da bu durum karşısında sessiz kalmamaya davet ederiz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...