Muş Belediye Başkan Vekili Rıfat Özen, lodosun etkisiyle birçok binada hasar meydana geldiğini belirtti.

Yaklaşık 500 ev ve iş yerinin çatısının uçtuğunu, 5 caminin minaresinin yıkıldığını belirten Özen, ''Ekiplerimiz gece yarısından bu yana seferber oldu. Binalardan uçan çatılar yolları kapladı. Yolları temizleyerek ulaşıma açmaya çalışıyoruz'' dedi.

Yeşilyurt Mahallesi'nde yıkılan Beraat Camisi'nin minaresinin 8 kişinin kaldığı evin üzerine düştüğünü bildiren Özen, evin bir bölümünün çöktüğünü, ölen ve yaralanan olmadığını kaydetti.

TEDAŞ Muş Müessese Müdürü Murat Karagüzel de lodosun enerji nakil hatlarında hasara yol açtığını, Varto, Korkut, Hasköy, Bulanık ve Malazgirt ilçeleri ile köylerine enerji verilemediğini açıkladı.

Karagüzel, ''Etkili lodos nedeniyle enerji nakil hatlarımızda büyük zarar meydana geldi. Şu ana kadar 50 elektrik direğinin yıkıldığını tespit ettik. Henüz köylere girebilmiş değiliz. Muhtemelen köylerde de elektrik direkleri yıkılmıştır'' diye konuştu.

Muş Valisi Erdoğan Bektaş da, Korkut ve Hasköy ilçelerindeki bazı okullarda fırtına nedeniyle eğitime yarın ara verildiği bildirdi.

Yüksek şiddette, uzun süren fırtınada büyük maddi hasar oluştuğunu belirten Bektaş, elektrik kesintisi yaşanan Hasköy ve Korkut'taki kaloriferli okullarda yarın eğitime bir gün ara verildiğini kaydetti.

Merkezde de fırtınada hasar gören Gazi ve Fatih ilköğretim okullarının tatil edilebileceğini söyleyen Bektaş, bu okulların tatil edilip edilmeyeceğine her iki okulun durumu yeniden değerlendirildikten sonra karar verileceğini ifade etti.

IĞDIR'DA DA ÇATILAR UÇTU
Öte yandan Iğdır'da etkili olan şiddetli rüzgar nedeniyle bazı binaların çatısı uçtu.

Alınan bilgiye göre, gece boyunca etkili olan rüzgarda, merkeze bağlı Halfeli beldesinde 75. Yıl İMKB İlköğretim Okulu binası ile bazı ev ve iş yerlerinin çatısında hasar meydana geldi.

Vatandaşlar, rüzgarın etkisini yetirmesinin ardından hasar gören binaların çatılarını onarmaya başladı.